or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C32S6 Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C32S6 Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKUPDW~7520435
MFGR #ATS22C32S6
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 320 A, 50/60 Hz Frequency, 90 kW, 160 kW, 220 kW Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 320 A, 50/60 Hz Frequency, 90 kW, 160 kW, 220 kW Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C32S6 Amperage Rating 320 Application HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C32S6 Connection In the motor supply line Connection Type RJ-45 Country of Origin CN Currency USD Dimensions 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 6328.53 Gross Volume per Pack Metric 103705.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 26.58 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 53.0000 in Height [Metric] 51.5600 cm Item Group 22576 Length 56.0000 in Length [Metric] 36.8300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748163&lang=en-us Motor Power 90 kW, 160 kW, 220 kW Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 230...600 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable N Series ATS22 Size 11.77 in Standard IP00 Substitute Product Catalog Number VW3G22101 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 208 to 600 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 150 W FOR STANDARD APPLICATIONS Width 37.0000 in Width [Metric] 54.6100 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 220 Enclosure Type IP00 Type Integrated Bypass HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application MODBUS,INTERNAL BYPASS,RELAY OUTPUTS R1 230 V RUNNING, ALARM, TRIP, STOPPED, NOT STOPPED, STARTING, READY C/O-RELAY OUTPUTS R2 230 V RUNNING, ALARM, TRIP, STOPPED, NOT STOPPED, STARTING, READY C/O,START WITH TORQUE CONTROL (CURRENT LIMITED TO 3.5 IN),WITH HEAT SINK Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed 90 kW at 230 VAC, 160 kW at 400/440 VAC, 220 kW at 500 VAC motor rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C32S6 |
| Amperage Rating | 320 |
| Application | HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C32S6 |
| Connection | In the motor supply line |
| Connection Type | RJ-45 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 6328.53 |
| Gross Volume per Pack Metric | 103705.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 53.0000 in |
| Height [Metric] | 51.5600 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 56.0000 in |
| Length [Metric] | 36.8300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748163&lang=en-us |
| Motor Power | 90 kW, 160 kW, 220 kW |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 230...600 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | N |
| Series | ATS22 |
| Size | 11.77 in |
| Standard | IP00 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3G22101 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 208 to 600 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 150 W FOR STANDARD APPLICATIONS |
| Width | 37.0000 in |
| Width [Metric] | 54.6100 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 220 |
| Enclosure Type | IP00 |
| Type | Integrated Bypass |
| HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| MODBUS,INTERNAL BYPASS,RELAY OUTPUTS R1 230 V RUNNING, ALARM, TRIP, STOPPED, NOT STOPPED, STARTING, READY C/O-RELAY OUTPUTS R2 230 V RUNNING, ALARM, TRIP, STOPPED, NOT STOPPED, STARTING, READY C/O,START WITH TORQUE CONTROL (CURRENT LIMITED TO 3.5 IN),WITH HEAT SINK |
| Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors |
| Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility |
| Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components |
| Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage |
| Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise |
| Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors |
| To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed |
| 90 kW at 230 VAC, 160 kW at 400/440 VAC, 220 kW at 500 VAC motor rating |