or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C32Q Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C32Q Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKU1486090
MFGR #ATS22C32Q
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 230 to 440 VAC, 320 A, 50/60 Hz Frequency, 90 kW, 160 kW Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 230 to 440 VAC, 320 A, 50/60 Hz Frequency, 90 kW, 160 kW Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 16.73 in H x 8.11 in W x 11.77 in D Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C32Q Application HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C32Q Connection To the motor delta terminals;in the motor supply line Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 6235.00 Gross Volume per Pack Metric 102172.94 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2450 lb Gross Weight per Pack Metric 24.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 49.0000 in Height [Metric] 49.0000 cm Item Group 22576 Length 54.5000 in Length [Metric] 54.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748161&lang=en-us Motor Power 160 kW 400 V;160 kW 400 V;160 kW 440 V;160 kW 440 V;90 kW 230 V;90 kW 230 V Phase 3 Power Supply 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable N Size 11.77 in Standard IP00 Sub Brand ALTISTART 22 Substitute Product Catalog Number VW3G22101 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 230 V - 15...10 % 50/60 Hz Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 36.5000 in Width [Metric] 36.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Soft starter;1 RJ45 HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application INTERNAL BYPASS Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed 90 kW at 230 VAC, 160 kW at 400/440 VAC motor rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C32Q |
| Application | HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C32Q |
| Connection | To the motor delta terminals;in the motor supply line |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 6235.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 102172.94 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2450 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 49.0000 in |
| Height [Metric] | 49.0000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 54.5000 in |
| Length [Metric] | 54.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748161&lang=en-us |
| Motor Power | 160 kW 400 V;160 kW 400 V;160 kW 440 V;160 kW 440 V;90 kW 230 V;90 kW 230 V |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | N |
| Size | 11.77 in |
| Standard | IP00 |
| Sub Brand | ALTISTART 22 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3G22101 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 230 V - 15...10 % 50/60 Hz |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 36.5000 in |
| Width [Metric] | 36.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Soft starter;1 RJ45 |
| HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| INTERNAL BYPASS |
| Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors |
| Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility |
| Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components |
| Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage |
| Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise |
| Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors |
| To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed |
| 90 kW at 230 VAC, 160 kW at 400/440 VAC motor rating |