or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22D88Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP20 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22D88Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP20 Enclosure
SKUPDW~11687711
MFGR #ATS22D88Q
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 81 A, 50/60 Hz Frequency, 66 W Wattage, 22/45 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 207 mm L x 145 mm W x 295 mm H Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 81 A, 50/60 Hz Frequency, 66 W Wattage, 22/45 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 207 mm L x 145 mm W x 295 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22D88Q Application For asynchronous motors, pumps and fans ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22D88Q Connection To the motor delta terminals;in the motor supply line Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1590.50 Gross Volume per Pack Metric 26063.52 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0817 lb Gross Weight per Pack Metric 8.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 23.0000 in Height [Metric] 23.0000 cm Item Group 22576 Length 35.8000 in Length [Metric] 35.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748215&lang=en-us Motor Power 22 KW 230 V-45 KW 400 V-45 KW 440 V Phase 3 phase Returnable N Standard IP20 Substitute Product Catalog Number VW3G22401 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 230 V - 15...10 % 50/60 Hz Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.8000 in Width [Metric] 30.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Soft starter;1 RJ45 For asynchronous motors, pumps and fans
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22D88Q |
| Application | For asynchronous motors, pumps and fans |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22D88Q |
| Connection | To the motor delta terminals;in the motor supply line |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1590.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 26063.52 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0817 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 23.0000 in |
| Height [Metric] | 23.0000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 35.8000 in |
| Length [Metric] | 35.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748215&lang=en-us |
| Motor Power | 22 KW 230 V-45 KW 400 V-45 KW 440 V |
| Phase | 3 phase |
| Returnable | N |
| Standard | IP20 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3G22401 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 230 V - 15...10 % 50/60 Hz |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.8000 in |
| Width [Metric] | 30.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Soft starter;1 RJ45 |
| For asynchronous motors, pumps and fans |