or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C48Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C48Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKUPDW~7520438
MFGR #ATS22C48Q
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 437 A, 50/60 Hz Frequency, 218 W Wattage, 132/250 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 437 A, 50/60 Hz Frequency, 218 W Wattage, 132/250 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C48Q Amperage Rating 437 Application For asynchronous motors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C48Q Connection In the motor supply line;to the motor delta terminals Connection Type Delta Terminal Country of Origin CN Currency USD Dimensions 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 999.94 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 40.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 54.5000 cm Height [Metric] 54.5000 cm Item Group 22576 Length 57.5000 cm Length [Metric] 57.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748173&lang=en-us Motor Power 132/250 Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable N Size 13.37 in Standard IP00 Sub Brand ALTISTART 22 Substitute Product Catalog Number VW3G22101 UNSPSC 39121521 UPC 11 78590196397 UPC 12 785901963974 Voltage Rating 230 to 440 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 218 Width 40.0000 cm Width [Metric] 40.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 230 Enclosure Type IP00 Type Soft starter;1 RJ45 For asynchronous motors INTERNAL BYPASS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C48Q |
| Amperage Rating | 437 |
| Application | For asynchronous motors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C48Q |
| Connection | In the motor supply line;to the motor delta terminals |
| Connection Type | Delta Terminal |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 999.94 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 40.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 54.5000 cm |
| Height [Metric] | 54.5000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 57.5000 cm |
| Length [Metric] | 57.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748173&lang=en-us |
| Motor Power | 132/250 |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | N |
| Size | 13.37 in |
| Standard | IP00 |
| Sub Brand | ALTISTART 22 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3G22101 |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78590196397 |
| UPC 12 | 785901963974 |
| Voltage Rating | 230 to 440 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 218 |
| Width | 40.0000 cm |
| Width [Metric] | 40.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 230 |
| Enclosure Type | IP00 |
| Type | Soft starter;1 RJ45 |
| For asynchronous motors |
| INTERNAL BYPASS |