or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric AK5PC331 AK5 Plug outlet
SKUPDW~13592580
MFGR #AK5PC331
$/ea
Schneider Electric AK5PC331, Plug outlet, AK5, 1.81 in H x 1.42 in W x 1.50 in D Dimensions
Schneider Electric AK5PC331, Plug outlet, AK5, 1.81 in H x 1.42 in W x 1.50 in D Dimensions
Alternate Catalog Number AK5PC331 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK5PC331 Connection Connector Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 17.01 Gross Volume per Pack Metric 278.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 78.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 13.7000 in Height [Metric] 12.8000 cm Length 7.7500 in Length [Metric] 15.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595464&lang=en-us Returnable N Size 1.50 in Standard IEC 60439 Sub Brand HK Type Plug outlet UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.8000 in Width [Metric] 13.7000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Set of 6 Hot plug connection system up to 160 A. A multi-standard offer, IPxxB and pre-assembled system that allows "under-live circuit" connections Easy evolution of the panel Reliable hot plug modification or evolution Multi-standard offer up to 160 A 200000 A2.s i2t on activation 0.82 ft (0.25 m) cable length 600 V CSA600 V UL690 V IEC 60439-1 ui rated insulation voltage 25 kA peak current With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK5PC331 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK5PC331 |
| Connection | Connector |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 17.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 278.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 78.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 13.7000 in |
| Height [Metric] | 12.8000 cm |
| Length | 7.7500 in |
| Length [Metric] | 15.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595464&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | 1.50 in |
| Standard | IEC 60439 |
| Sub Brand | HK |
| Type | Plug outlet |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.8000 in |
| Width [Metric] | 13.7000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Set of 6 |
| Hot plug connection system up to 160 A. A multi-standard offer, IPxxB and pre-assembled system that allows "under-live circuit" connections |
| Easy evolution of the panel |
| Reliable hot plug modification or evolution |
| Multi-standard offer up to 160 A |
| 200000 A2.s i2t on activation |
| 0.82 ft (0.25 m) cable length |
| 600 V CSA600 V UL690 V IEC 60439-1 ui rated insulation voltage |
| 25 kA peak current |
| With toxic heavy metal free |