or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric AK2GD5075 Cable Duct, 1.97 in W x 2.95 in D, PVC
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric AK2GD5075 Cable Duct, 1.97 in W x 2.95 in D, PVC
SKUPDW~7520418
MFGR #AK2GD5075
$/ea
Schneider Electric Cable Duct, 1.97 in Width, 2.95 in Depth, 78.74 in Length, Clip-On/Threaded Mounting, PVC, Gray
Schneider Electric Cable Duct, 1.97 in Width, 2.95 in Depth, 78.74 in Length, Clip-On/Threaded Mounting, PVC, Gray
Alternate Catalog Number AK2GD5075 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2GD5075 Color Gray RAL 7030) Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2370.00 Gross Volume per Pack Metric 38837.19 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 8.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 852.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 10.5000 in Height [Metric] 11.0000 cm Item Group 22622 Length 200.5000 in Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511399811&lang=en-us Mounting By screws;clip-on support Returnable N Size 2.95 in Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0660-VDE 0506,VO UL 94 Sub Brand Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM Type CABLE DUCT UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 14.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material PVC (polyvinyl chloride) Width 1.7500 in PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8,WITHOUT COVER Without cover
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2GD5075 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2GD5075 |
| Color | Gray RAL 7030) |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2370.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38837.19 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 8.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 852.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 10.5000 in |
| Height [Metric] | 11.0000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length | 200.5000 in |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511399811&lang=en-us |
| Mounting | By screws;clip-on support |
| Returnable | N |
| Size | 2.95 in |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0660-VDE 0506,VO UL 94 |
| Sub Brand | Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM |
| Type | CABLE DUCT |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 14.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | PVC (polyvinyl chloride) |
| Width | 1.7500 in |
| PVC (POLYVINYL CHLORIDE),GREY RAL 7030,SET OF 8,WITHOUT COVER |
| Without cover |