or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric AK2GA35 Cable Duct, 1.18 in W x 2.17 in D, PVC
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric AK2GA35 Cable Duct, 1.18 in W x 2.17 in D, PVC
SKUPDW~6396203
MFGR #AK2GA35
$/ea
Schneider Electric Cable Duct, 1.18 in Width, 2.17 in Depth, 78.74 in Length, Clip-On/Threaded Mounting, PVC, Blue
Schneider Electric Cable Duct, 1.18 in Width, 2.17 in Depth, 78.74 in Length, Clip-On/Threaded Mounting, PVC, Blue
Alternate Catalog Number AK2GA35 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AK2GA35 Color Blue Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 625.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 201.0000 in Height [Metric] 8.5000 cm Item Group 22622 Length 8.0000 in Length [Metric] 200.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400389&lang=en-us Mounting Clip-on support;by screws Mounting Type Clip/Threaded Returnable N Size 2000 MM,30 MM,55 MM Standard 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0506-VDE 0660-NF C 68-102,V-0 UL 94 Sub Brand Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM Type CABLE DUCT UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 11.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 2.17 Material PVC Width 1.3700 in PVC (POLYVINYL CHLORIDE),BLUE RAL 5000,SET OF 8,WITHOUT COVER Without cover
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AK2GA35 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AK2GA35 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 625.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 201.0000 in |
| Height [Metric] | 8.5000 cm |
| Item Group | 22622 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 200.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=511400389&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on support;by screws |
| Mounting Type | Clip/Threaded |
| Returnable | N |
| Size | 2000 MM,30 MM,55 MM |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1/1,DIN 43659-VDE 0506-VDE 0660-NF C 68-102,V-0 UL 94 |
| Sub Brand | Spacial (S3D);Spacial (CRN);Thalassa PLA;Thalassa PLS;Thalassa PLM |
| Type | CABLE DUCT |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 11.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 2.17 |
| Material | PVC |
| Width | 1.3700 in |
| PVC (POLYVINYL CHLORIDE),BLUE RAL 5000,SET OF 8,WITHOUT COVER |
| Without cover |