or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ABLM1A24006 Modicon 1-Phase Modular Regulated Power Supply, 100 to 240 VAC Input, 24 VDC Output, 15 W Power Rating, 0.6 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ABLM1A24006 Modicon 1-Phase Modular Regulated Power Supply, 100 to 240 VAC Input, 24 VDC Output, 15 W Power Rating, 0.6 A, DIN Rail Mount
SKU1183535
MFGR #ABLM1A24006
Call For Price
List: Schneider Electric Regulated Power Supply, 1-Phase Modular, Series: Modicon ABLM, 100 to 240 VAC Input, 24 VDC Output, 15 W Power, 0.6 A, 50/60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, Plastic Case, 18 mm Width, 55.6 mm Depth, 91 mm Height
Schneider Electric Regulated Power Supply, 1-Phase Modular, Series: Modicon ABLM, 100 to 240 VAC Input, 24 VDC Output, 15 W Power, 0.6 A, 50/60 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, Plastic Case, 18 mm Width, 55.6 mm Depth, 91 mm Height
Alternate Catalog Number ABLM1A24006 Application Industrial Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABLM1A24006 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 23.98 Gross Volume per Pack Metric 392.96 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 116.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409510 Height 3.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Length 13.5000 in Length [Metric] 13.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=501114366&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121004 UPC 11 78590170375 UPC 12 785901703754 Width 9.5000 in Width [Metric] 9.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Industrial Applications Without output voltage adjustment potentiometer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABLM1A24006 |
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABLM1A24006 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 23.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 392.96 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 116.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409510 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Length | 13.5000 in |
| Length [Metric] | 13.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=501114366&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78590170375 |
| UPC 12 | 785901703754 |
| Width | 9.5000 in |
| Width [Metric] | 9.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Industrial Applications |
| Without output voltage adjustment potentiometer |