or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric A9MEM3335 SE Series, 125 A, LCD display, M-bus 300, 600, 1200, 2400, 4800 and 9600 bauds 3750 V communication
Square D™
Schneider Electric A9MEM3335 SE Series, 125 A, LCD display, M-bus 300, 600, 1200, 2400, 4800 and 9600 bauds 3750 V communication
SKUPDW~13592347
MFGR #A9MEM3335
$/ea
Schneider Electric A9MEM3335, SE Series, 125 A, LCD Display, M-bus 300, 600, 1200, 2400, 4800 and 9600 bauds 3750 V Communication, -13 to 140 deg F Operating, 4.06 in H x 4.96 in W x 2.73 in D Dimensions
Schneider Electric A9MEM3335, SE Series, 125 A, LCD Display, M-bus 300, 600, 1200, 2400, 4800 and 9600 bauds 3750 V Communication, -13 to 140 deg F Operating, 4.06 in H x 4.96 in W x 2.73 in D Dimensions
Alternate Catalog Number A9MEM3335 Application For 50Hz or 60Hz networks, supply voltage can range from 100 to 277VAC or 173 to ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number A9MEM3335 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 1.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 7.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 688.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Height 8.7000 in Height [Metric] 8.5000 cm Length 13.2000 in Length [Metric] 13.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359431421&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number PSA101114 UNSPSC 39121117 Width 11.3000 in Width [Metric] 11.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For 50Hz or 60Hz networks, supply voltage can range from 100 to 277VAC or 173 to The offer ranges from basic kWh meters to more advanced energy meters able to measure a variety of electrical parameters The meters provide energy consumption data via graphical display, pulse output and/or Modbus communication There are there are ten different models to suit your specific needs The meters are fully compliant with the Acti 9 communication system, so integrating electrical distribution into your facility management system has never been simpler Graphical display for easy viewing Compact size with double fixation on the DIN rail Anti-tamper security features ensure the integrity of you data Internal clock saves the date and time of the last reset Internal clock saves date and time for 48h in case of power outage Digital output for alarming or configured as pulse output Digital output for alarming or configured as pulse output WAGES monitoring Active and reactive energyActive and reactive powerCurrentVoltage type of measurement Active, reactive, apparent energy (signed, four quadrant) metering type Direct input input type 100 to 277 V173 to 480 V rated voltage Electronic technology type 32 samples/cycle sampling rate 0 to 125 A measurement current 99999999.9 kWh maximum value measured
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | A9MEM3335 |
| Application | For 50Hz or 60Hz networks, supply voltage can range from 100 to 277VAC or 173 to |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | A9MEM3335 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 7.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 688.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Height | 8.7000 in |
| Height [Metric] | 8.5000 cm |
| Length | 13.2000 in |
| Length [Metric] | 13.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359431421&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | PSA101114 |
| UNSPSC | 39121117 |
| Width | 11.3000 in |
| Width [Metric] | 11.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For 50Hz or 60Hz networks, supply voltage can range from 100 to 277VAC or 173 to |
| The offer ranges from basic kWh meters to more advanced energy meters able to measure a variety of electrical parameters |
| The meters provide energy consumption data via graphical display, pulse output and/or Modbus communication |
| There are there are ten different models to suit your specific needs |
| The meters are fully compliant with the Acti 9 communication system, so integrating electrical distribution into your facility management system has never been simpler |
| Graphical display for easy viewing |
| Compact size with double fixation on the DIN rail |
| Anti-tamper security features ensure the integrity of you data |
| Internal clock saves the date and time of the last reset |
| Internal clock saves date and time for 48h in case of power outage |
| Digital output for alarming or configured as pulse output |
| Digital output for alarming or configured as pulse output |
| WAGES monitoring |
| Active and reactive energyActive and reactive powerCurrentVoltage type of measurement |
| Active, reactive, apparent energy (signed, four quadrant) metering type |
| Direct input input type |
| 100 to 277 V173 to 480 V rated voltage |
| Electronic technology type |
| 32 samples/cycle sampling rate |
| 0 to 125 A measurement current |
| 99999999.9 kWh maximum value measured |