or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9080GRR6
SKU147985
MFGR #9080GRR6
Call For Price
List: Square D 9080GRR6 TERMINAL BLOCK 600V 60AMP NEMA +OPTIONS,#22 to #8 AWG (Cu),34 Sections,600 V AC,60A,9080G,GM6B,Box Lug Copper,Nylon,Red,Terminal Block,Track (9080GH/35mm DIN 3),UL Listed File E60616 CCN XCFR2 - CSA Certified File LR62144 Class 6228 01 - CE Marked,set of 50
Square D 9080GRR6 TERMINAL BLOCK 600V 60AMP NEMA +OPTIONS,#22 to #8 AWG (Cu),34 Sections,600 V AC,60A,9080G,GM6B,Box Lug Copper,Nylon,Red,Terminal Block,Track (9080GH/35mm DIN 3),UL Listed File E60616 CCN XCFR2 - CSA Certified File LR62144 Class 6228 01 - CE Marked,set of 50
Alternate Catalog Number 9080GRR6 Amperage Rating 60 A Application 9080G,GM6B ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9080GRR6 Color Red Connection Type Copper Box Lug Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.16 Gross Volume per Pack Metric 18.94 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 18.14 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height [Metric] 4.3180 cm Item Group 21702 Manufacturer Schneider Electric Material Red Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=372791&lang=en-us Mounting 35 MM DIN RAIL-9080GH TRACK Mounting Type 35 mm DIN Rail/9080GH Track Returnable Y Standard CE-CSA FILE 62144 CLASS 6228 01-UL RECOGNIZED E60616 CCN XCFR2 Stock Status NORMALLY STOCKED Substitute Product Catalog Number 9080GH136 Terminal Size 34 Section Type Type G UNSPSC 39121410 UPC 11 78590191899 UPC 12 785901918998 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 4.3180 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9080GRR6 |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | 9080G,GM6B |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9080GRR6 |
| Color | Red |
| Connection Type | Copper Box Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 18.94 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.14 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Item Group | 21702 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Red |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=372791&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM DIN RAIL-9080GH TRACK |
| Mounting Type | 35 mm DIN Rail/9080GH Track |
| Returnable | Y |
| Standard | CE-CSA FILE 62144 CLASS 6228 01-UL RECOGNIZED E60616 CCN XCFR2 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Substitute Product Catalog Number | 9080GH136 |
| Terminal Size | 34 Section |
| Type | Type G |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78590191899 |
| UPC 12 | 785901918998 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |