or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 9001SK43J1G SELECTOR SWITCH OPE
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric 9001SK43J1G SELECTOR SWITCH OPE
SKU100384
MFGR #9001SK43J1G
$/ea
Schneider Electric 9001SK43J1G SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM SK,30 mm,600V,Harmony,Illuminated,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Selector Switch,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor),black plastic,maintained
Schneider Electric 9001SK43J1G SELECTOR SWITCH OPERATOR 30MM SK,30 mm,600V,Harmony,Illuminated,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Selector Switch,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor),black plastic,maintained
Action Maintained Actuator 3 positions;Standard knob;Maintained;1 projecting push-button Alternate Catalog Number 9001SK43J1G ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001SK43J1G Contact Configuration Without contact block Country of Origin MX Currency USD Enclosure Dust and oil resistant weatherproof enclosure indoor/outdoor Enclosure Type PANEL Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.8144 lb Gross Weight per Pack Metric 181.44 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 12.9030 in Height [Metric] 12.9030 cm Item Group 21429 Length 32.7740 in Length [Metric] 32.7740 cm Manufacturer Schneider Electric Material Black plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=493417&lang=en-us Mounting Panel Returnable N Size 30 MM in Standard CE-CSA LR24590 CLASS 3211 03-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR Stock Status NONSTOCK Sub Brand K Terminal WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT ANdecorROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) Type SELECTOR SWITCH UNSPSC 39122216 UPC 11 78590196008 UPC 12 785901960089 Voltage Rating 600 V Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.0800 in Width [Metric] 5.0800 cm BLACK PLASTIC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Maintained |
| Actuator | 3 positions;Standard knob;Maintained;1 projecting push-button |
| Alternate Catalog Number | 9001SK43J1G |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001SK43J1G |
| Contact Configuration | Without contact block |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Dust and oil resistant weatherproof enclosure indoor/outdoor |
| Enclosure Type | PANEL |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.8144 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 181.44 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 12.9030 in |
| Height [Metric] | 12.9030 cm |
| Item Group | 21429 |
| Length | 32.7740 in |
| Length [Metric] | 32.7740 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Black plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=493417&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Returnable | N |
| Size | 30 MM in |
| Standard | CE-CSA LR24590 CLASS 3211 03-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | K |
| Terminal | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT ANdecorROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| Type | SELECTOR SWITCH |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590196008 |
| UPC 12 | 785901960089 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.0800 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| BLACK PLASTIC |