or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KYSS201 Control Station Accessories
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001KYSS201 Control Station Accessories
SKU429005
MFGR #9001KYSS201
Call For Price
List: Square D 9001KYSS201 CONTROL STATION + OPERATORS,1 N.O./2 N.C.,10A,2 projecting push-buttons,legend plate 1 KN101WP-legend plate 1 KN102RP-contact block 1 KA3-contact block 1 KA1,300V,30mm,Contact Block KA1, KA3 Legend Plate KN101WP, KN102RP,Control Station,NEMA 3/4/13,Screw Clamp,UL Listed File E42259 CCN NKCR - CSA Certified File LR25490 Class 3211 03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor)
Square D 9001KYSS201 CONTROL STATION + OPERATORS,1 N.O./2 N.C.,10A,2 projecting push-buttons,legend plate 1 KN101WP-legend plate 1 KN102RP-contact block 1 KA3-contact block 1 KA1,300V,30mm,Contact Block KA1, KA3 Legend Plate KN101WP, KN102RP,Control Station,NEMA 3/4/13,Screw Clamp,UL Listed File E42259 CCN NKCR - CSA Certified File LR25490 Class 3211 03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor)
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001KYSS201 Connection Type Screw Clamp Control Output 1 N.O./2 N.C. Country of Origin MX Currency USD Enclosure Surface mounting EU RoHS Indicator Y Gross Weight per Pack Metric 1.64 Gross Weight UOM Metric kg Legend START-STOP Material Stainless Steel Mounting Type Surface Operator Type Push Button Series 9001K Standard NEMA 3/4/13 Sub Brand KY Type Type KY UNSPSC 39121565 UPC 11 78590104014 UPC 12 785901040149 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A Contact Configuration 1NO/2NC NEMA Rating NEMA 3/4/13 Voltage Rating 300 VAC Alternate Catalog Number 9001KYSS201 Bezel|Housing Chrome Plated Gross Volume Per Pack 251.94 Gross Volume per Pack Metric 4128.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Interface 2 PUSH-BUTTONS 1 NO + 2 NC START-STOP Item Group 21426 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=490437&lang=en-us Number of Operators 2 Returnable Y Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KYSS201 |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Control Output | 1 N.O./2 N.C. |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Surface mounting |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Legend | START-STOP |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Surface |
| Operator Type | Push Button |
| Series | 9001K |
| Standard | NEMA 3/4/13 |
| Sub Brand | KY |
| Type | Type KY |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78590104014 |
| UPC 12 | 785901040149 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 1NO/2NC |
| NEMA Rating | NEMA 3/4/13 |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Alternate Catalog Number | 9001KYSS201 |
| Bezel|Housing | Chrome Plated |
| Gross Volume Per Pack | 251.94 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4128.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Interface | 2 PUSH-BUTTONS 1 NO + 2 NC START-STOP |
| Item Group | 21426 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=490437&lang=en-us |
| Number of Operators | 2 |
| Returnable | Y |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |