Schneider Electric 9001KR9RH27 PUSH BUTTON 600VAC
SKU224449
MFGR #9001KR9RH27
Schneider Electric 9001KR9RH27 PUSH BUTTON 600VAC 10A 30MM T-K,10A,3 NC,30 mm,600V,AC15 - DC13,Harmony,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pushbutton,Red,Screw Clamp,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,maintained
- Substitute Products
| Action | Standard |
| Actuator | SCREW-ON PLASTIC MUSHROOM (41MM) |
| Alternate Catalog Number | 9001KR9RH27 |
| Amperage Rating | 10 A, AC-15-10 A, DC-13 |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Polished Chrome Metal |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KR9RH27 |
| Color | Red |
| Connection | Screw Clamp |
| Connection Type | Screw-On |
| Contact Configuration | 3NC |
| Contact Mode | Maintained |
| Contact Rating | 6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.5 A at 460 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC |
| Contact Type | Slow Break |
| Country of Origin | MX |
| Enclosure | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/12/13/IP65/IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 339.21 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.8144 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 181.44 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 16.1290 in |
| Height [Metric] | 16.1290 cm |
| Illumination Type | Without |
| Indicator | WITHOUT |
| Item Group | 21426 |
| Length | 40.9680 in |
| Length [Metric] | 40.9680 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Chromium plated metal |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Operator Type | Push-Pull/Spring Return |
| Returnable | N |
| Series | 9001KR |
| Size | 30 mm |
| Standard | CE-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR-NEMA-CSA LR 25490 CLASS 3211 03 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | K |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Type K Heavy Duty Dusttight/Oiltight/Watertight Mechanically Interlocked |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590163651 |
| UPC 12 | 785901636519 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.3500 in |