or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KR9RH13 Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Pushbutton, 30 mm, 1CO, Push Pull Operator, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001KR9RH13 Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Pushbutton, 30 mm, 1CO, Push Pull Operator, Red
SKU34655
MFGR #9001KR9RH13
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KR9RH13 PUSHBUTTON 600VAC 10A 30MM TYPE K,1 NO - 1 NC,10A,30mm Round,600V,AC15 - DC13,Harmony,Maintained (Push/Pull),NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pushbutton,Red,Screw Clamp,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor)
Schneider Electric 9001KR9RH13 PUSHBUTTON 600VAC 10A 30MM TYPE K,1 NO - 1 NC,10A,30mm Round,600V,AC15 - DC13,Harmony,Maintained (Push/Pull),NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pushbutton,Red,Screw Clamp,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor)
Actuator Mushroom Head Alternate Catalog Number 9001KR9RH13 ARRA Compliant N Bezel|Housing Chromium Plated Metal Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KR9RH13 Color Red Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 1NO-1NC Contact Mode Maintained Contact Rating 10 A, 600 VAC Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 Environmental Conditions -13 to 158 deg F Operating, -40 to 158 deg F Storage EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 17.28 Gross Volume per Pack Metric 283.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.4515 lb Gross Weight per Pack Metric 145.15 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 9.1440 in Height [Metric] 9.1440 cm Insulation 250 V 3)EN/IEC 60947-1 Item Group 21426 Length 6.0960 in Length [Metric] 6.0960 cm Manufacturer Schneider Electric Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680278&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Number of Positions 2 Operator Type Push/Pull Returnable Y Series 9001K Size 30 mm Standard UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED Standards UL 508, CSA C22.2 No 14, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-5-4, JIS C 4520, JIS C 852 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number 9001KA51 Type Type k UNSPSC 39122216 UPC 11 78590182109 UPC 12 785901821090 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.0800 in Width [Metric] 5.0800 cm SCREW-ON PLASTIC MUSHROOM Red mushroom 41 mm Dia unmarked operator profile 45 mm H x 46 mm W x 69 mm D dimension Round shape of signaling unit head Screw-on plastic mushroom operator Without positive opening 5000000 cycles mechanical durability 0.8 N-m conforming to IEC 60947-1 tightening torque Cross slotted screw head 250 VAC conforming to IEC 60947-1 rated insulation voltage 2.5 kV conforming to IEC 60947-1 rated impulse withstand voltage 3 pollution deg Silver alloy (AgNi) contacts 10 A cartridge fuse conforming to IEC 60947-5-1 short-circuit protection 10 A conventional free air thermal current <= 0.1 kA at 600 VDC-13, <= 15 kA at 480 VAC-15, 7200 VA, <= 15 kA at 600 VAC-15, 7200 VA, <= 30 kA at 125 VDC-13, 7200 VA, <= 30 kA at 240 VAC-15, 7200 VA<= 60 kA at 120 VAC-15, 7200 VA and <= 60 kA at 250 VDC-13, 7200 VA rated short-circuit making capacity <= 3 kA at 240 VAC-15, 720 VA, <= 6 kA at 120 VAC-15, 720 VA, <= 0.1 kA at 600 VDC-13, <= 0.27 kA at 250 VDC-13, <= 0.55 kA at 125 VDC-13, <= 1.2 kA at 600 VAC-15, 720 VA and <= 1.5 kA at 480 VAC-15, 720 VA rated breaking capacity TC protective treatment 7 gn (2 to 500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 shock resistance Class II conforming to IEC 61140 electrical shock protection class
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Mushroom Head |
| Alternate Catalog Number | 9001KR9RH13 |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Chromium Plated Metal |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KR9RH13 |
| Color | Red |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Mode | Maintained |
| Contact Rating | 10 A, 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Environmental Conditions | -13 to 158 deg F Operating, -40 to 158 deg F Storage |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 17.28 |
| Gross Volume per Pack Metric | 283.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4515 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 145.15 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 9.1440 in |
| Height [Metric] | 9.1440 cm |
| Insulation | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Item Group | 21426 |
| Length | 6.0960 in |
| Length [Metric] | 6.0960 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680278&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number of Positions | 2 |
| Operator Type | Push/Pull |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Size | 30 mm |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Standards | UL 508, CSA C22.2 No 14, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-5-4, JIS C 4520, JIS C 852 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA51 |
| Type | Type k |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590182109 |
| UPC 12 | 785901821090 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.0800 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| SCREW-ON PLASTIC MUSHROOM |
| Red mushroom 41 mm Dia unmarked operator profile |
| 45 mm H x 46 mm W x 69 mm D dimension |
| Round shape of signaling unit head |
| Screw-on plastic mushroom operator |
| Without positive opening |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| 0.8 N-m conforming to IEC 60947-1 tightening torque |
| Cross slotted screw head |
| 250 VAC conforming to IEC 60947-1 rated insulation voltage |
| 2.5 kV conforming to IEC 60947-1 rated impulse withstand voltage |
| 3 pollution deg |
| Silver alloy (AgNi) contacts |
| 10 A cartridge fuse conforming to IEC 60947-5-1 short-circuit protection |
| 10 A conventional free air thermal current |
| <= 0.1 kA at 600 VDC-13, <= 15 kA at 480 VAC-15, 7200 VA, <= 15 kA at 600 VAC-15, 7200 VA, <= 30 kA at 125 VDC-13, 7200 VA, <= 30 kA at 240 VAC-15, 7200 VA<= 60 kA at 120 VAC-15, 7200 VA and <= 60 kA at 250 VDC-13, 7200 VA rated short-circuit making capacity |
| <= 3 kA at 240 VAC-15, 720 VA, <= 6 kA at 120 VAC-15, 720 VA, <= 0.1 kA at 600 VDC-13, <= 0.27 kA at 250 VDC-13, <= 0.55 kA at 125 VDC-13, <= 1.2 kA at 600 VAC-15, 720 VA and <= 1.5 kA at 480 VAC-15, 720 VA rated breaking capacity |
| TC protective treatment |
| 7 gn (2 to 500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance |
| 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 shock resistance |
| Class II conforming to IEC 61140 electrical shock protection class |