or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KR9 Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Push-Pull Operator, 30 mm
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001KR9 Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Push-Pull Operator, 30 mm
SKU31470
MFGR #9001KR9
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KR9 30MM PUSH-PULL OPERATOR WITHOUT KNOB,30mm Round,AC15 - DC13,K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,maintained,no button,non illuminated push-button
Schneider Electric 9001KR9 30MM PUSH-PULL OPERATOR WITHOUT KNOB,30mm Round,AC15 - DC13,K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,maintained,no button,non illuminated push-button
Action SPRING RETURN Actuator SPRING RETURN,WITHOUT CAP FLUSH Alternate Catalog Number 9001KR9 Application NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON ARRA Compliant N Bezel|Housing Plastic Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KR9 Contact Configuration NO CONTACT BLOCKS Contact Mode Maintained Contact Rating AC15 - DC13 Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure Type NEMA 1/2/3/4/12/13/3R/4X/6/IP66 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.1030 lb Gross Weight per Pack Metric 113.40 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 4.7000 in Height [Metric] 4.8260 cm Item Group 21426 Length 9.3000 in Length [Metric] 9.3980 cm Manufacturer Schneider Electric Material Metal Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680324&lang=en-us Model head for push-button Mounting Panel Operator Type Spring Return Returnable Y Series 9001K Size 30 mm Standard UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA51 Type Type K Non-Illuminated UNSPSC 39122216 UPC 11 78590100885 UPC 12 785901008859 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.5000 in Width [Metric] 5.8420 cm NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON FULL GUARD IN METAL Flush, without cap operator profile Full guard in metal operator Round shape of signaling unit head 1.18 in mounting Dia Without Knob
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SPRING RETURN |
| Actuator | SPRING RETURN,WITHOUT CAP FLUSH |
| Alternate Catalog Number | 9001KR9 |
| Application | NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Plastic |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KR9 |
| Contact Configuration | NO CONTACT BLOCKS |
| Contact Mode | Maintained |
| Contact Rating | AC15 - DC13 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/4/12/13/3R/4X/6/IP66 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.1030 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 113.40 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 4.7000 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Item Group | 21426 |
| Length | 9.3000 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Metal |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680324&lang=en-us |
| Model | head for push-button |
| Mounting | Panel |
| Operator Type | Spring Return |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Size | 30 mm |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA51 |
| Type | Type K Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590100885 |
| UPC 12 | 785901008859 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.5000 in |
| Width [Metric] | 5.8420 cm |
| NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| FULL GUARD IN METAL |
| Flush, without cap operator profile |
| Full guard in metal operator |
| Round shape of signaling unit head |
| 1.18 in mounting Dia |
| Without Knob |