or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KR8R Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Pushbutton Operator, 30 mm, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001KR8R Harmony™ 9001K Type K Non-Illuminated Pushbutton Operator, 30 mm, Red
SKU32968
MFGR #9001KR8R
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KR8R PUSHBUTTON OPERATOR 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm Round,600V,K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,Red,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,maintained-momentary,non illuminated push-button
Schneider Electric 9001KR8R PUSHBUTTON OPERATOR 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm Round,600V,K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,No Contact Blocks,Panel,Pushbutton,Red,Screw-On Plastic Mushroom (41mm),UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,unmarked,maintained-momentary,non illuminated push-button
Action SPRING RETURN Actuator RED FLUSH,SPRING RETURN Alternate Catalog Number 9001KR8R Application NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON ARRA Compliant N Bezel|Housing Chrome Die Cast Aluminum Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KR8R Color Red Contact Configuration NO CONTACT BLOCKS Contact Mode Maintained/Momentary Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 16.17 Gross Volume per Pack Metric 264.98 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8618 lb Gross Weight per Pack Metric 86.18 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.8420 in Height [Metric] 5.8420 cm Indicator Red Item Group 21426 Length 9.3980 in Length [Metric] 9.3980 cm Manufacturer Schneider Electric Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680326&lang=en-us Model head for push-button Mounting Panel Mounting Type Panel Operator Type Spring Return Returnable Y Series 9001K Size 30 mm Standard UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED Standards RoHS CompliantPROP65:This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA4 Type Type K Non-Illuminated UNSPSC 39122216 UPC 11 78590132008 UPC 12 785901320081 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.8260 in Width [Metric] 4.8260 cm NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON FULL GUARD IN METAL Head for spring return push-button Flush, red operator profile Full guard in metal operator Round shape of signaling unit head
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Action | SPRING RETURN |
| Actuator | RED FLUSH,SPRING RETURN |
| Alternate Catalog Number | 9001KR8R |
| Application | NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Chrome Die Cast Aluminum |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KR8R |
| Color | Red |
| Contact Configuration | NO CONTACT BLOCKS |
| Contact Mode | Maintained/Momentary |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND OIL TIGHT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 16.17 |
| Gross Volume per Pack Metric | 264.98 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8618 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 86.18 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.8420 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Indicator | Red |
| Item Group | 21426 |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680326&lang=en-us |
| Model | head for push-button |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Operator Type | Spring Return |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Size | 30 mm |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Standards | RoHS CompliantPROP65:This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA4 |
| Type | Type K Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590132008 |
| UPC 12 | 785901320081 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.8260 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| NON ILLUMINATED PUSH-BUTTON |
| FULL GUARD IN METAL |
| Head for spring return push-button |
| Flush, red operator profile |
| Full guard in metal operator |
| Round shape of signaling unit head |