or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KP38LR PILOT LIGHT 120V 30M
SKU144207
MFGR #9001KP38LR
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KP38LR PILOT LIGHT 120V 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,Harmony,LED red,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pilot Light,Round,Signalling,UL, CSA, CE,chromium plated metal,normal
Schneider Electric 9001KP38LR PILOT LIGHT 120V 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,Harmony,LED red,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pilot Light,Round,Signalling,UL, CSA, CE,chromium plated metal,normal
Alternate Catalog Number 9001KP38LR Application SIGNALLING ARRA Compliant N Average Life 100000 hr Base BA 9s Base Type BA9s Bezel|Housing Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester Buy American Compliant N Catalog Number 9001KP38LR Color Red Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 Environmental Conditions -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature EU RoHS Indicator Y Finish Chromium Plated Metal Fixture Type RED LED Gross Volume Per Pack 16.17 Gross Volume per Pack Metric 264.96 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.4061 lb Gross Weight per Pack Metric 140.61 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 4.8260 in Height [Metric] 12.9030 cm Illumination Type Red LED Item Group 21426 Lamp Type LED Length 9.3980 in Length [Metric] 32.7740 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=471145&lang=en-us Mounting Panel Returnable Y Series 9001K Shape Round Size 30 mm Standard CSA LR25490 CLASS 3211 03-CE-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR Style Style 9/Normal Sub Brand K Terminal Type Screw/Clamp Type Type K Standard UNSPSC 39121534 UPC 11 78590103302 UPC 12 785901033028 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.8420 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Lens Type Round Mounting Type Panel Voltage Rating 120 VAC//VDC Wattage 1.4 VA SIGNALLING SCREW CLAMP TERMINAL Without legend plates, color cap Fingersafe™ contact blocks and light modules for improved safety Interchangeable light modules, contact blocks, color caps, pilot light lenses and mushroom heads reduce inventory Energy efficient, long life LED lamps Full size and shallow depth light modules
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001KP38LR |
| Application | SIGNALLING |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 100000 hr |
| Base | BA 9s |
| Base Type | BA9s |
| Bezel|Housing | Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KP38LR |
| Color | Red |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Environmental Conditions | -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Chromium Plated Metal |
| Fixture Type | RED LED |
| Gross Volume Per Pack | 16.17 |
| Gross Volume per Pack Metric | 264.96 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4061 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 140.61 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 4.8260 in |
| Height [Metric] | 12.9030 cm |
| Illumination Type | Red LED |
| Item Group | 21426 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 32.7740 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=471145&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Shape | Round |
| Size | 30 mm |
| Standard | CSA LR25490 CLASS 3211 03-CE-UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR |
| Style | Style 9/Normal |
| Sub Brand | K |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Type K Standard |
| UNSPSC | 39121534 |
| UPC 11 | 78590103302 |
| UPC 12 | 785901033028 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.8420 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Lens Type | Round |
| Mounting Type | Panel |
| Voltage Rating | 120 VAC//VDC |
| Wattage | 1.4 VA |
| SIGNALLING |
| SCREW CLAMP TERMINAL |
| Without legend plates, color cap |
| Fingersafe™ contact blocks and light modules for improved safety |
| Interchangeable light modules, contact blocks, color caps, pilot light lenses and mushroom heads reduce inventory |
| Energy efficient, long life LED lamps |
| Full size and shallow depth light modules |