or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001KP35LYY31 PILOT LIGHT 28V 3
SKU396937
MFGR #9001KP35LYY31
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KP35LYY31 PILOT LIGHT 28V 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,Harmony,LED yellow,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pilot Light,Round,Signalling,UL, CSA, CE,chromium plated metal,normal
Schneider Electric 9001KP35LYY31 PILOT LIGHT 28V 30MM TYPE K +OPTIONS,30mm,Harmony,LED yellow,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Pilot Light,Round,Signalling,UL, CSA, CE,chromium plated metal,normal
Alternate Catalog Number 9001KP35LYY31 Application SIGNALLING ARRA Compliant N Average Life 100000 hr Base BA 9s Base Type BA9s Bezel|Housing Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KP35LYY31 Color Yellow Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 Environmental Conditions -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature EU RoHS Indicator Y Finish Chromium Plated Metal Fixture Type YELLOW LED Gross Weight Per Pack 2.2680 lb Gross Weight per Pack Metric 226.80 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809026 Height 12.9030 in Height [Metric] 12.9030 cm Illumination Type Yellow LED Item Group 21426 Lamp Type LED Length 32.7740 in Length [Metric] 32.7740 cm Lens Color Yellow Lens Material Plastic Lens Type Fresnel Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=470945&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Returnable N Series 9001K Shape Round Size 30 mm Standard UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR-CSA LR25490 CLASS 3211 03-CE Stock Status NONSTOCK Style Style 9/Normal Sub Brand K Terminal Type Screw/Clamp Type Type K Standard UNSPSC 39121534 UPC 11 78590118649 UPC 12 785901186496 Voltage Rating 24 to 28 VAC//VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 0.28 VA Width 5.0800 in Width [Metric] 5.0800 cm SIGNALLING SCREW CLAMP TERMINAL Without legend plates Fingersafe™ contact blocks and light modules for improved safety Interchangeable light modules, contact blocks, color caps, pilot light lenses and mushroom heads reduce inventory Energy efficient, long life LED lamps Full size and shallow depth light modules
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001KP35LYY31 |
| Application | SIGNALLING |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 100000 hr |
| Base | BA 9s |
| Base Type | BA9s |
| Bezel|Housing | Polished Chrome Metal/Thermoplastic Polyester |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KP35LYY31 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Environmental Conditions | -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Chromium Plated Metal |
| Fixture Type | YELLOW LED |
| Gross Weight Per Pack | 2.2680 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 226.80 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809026 |
| Height | 12.9030 in |
| Height [Metric] | 12.9030 cm |
| Illumination Type | Yellow LED |
| Item Group | 21426 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 32.7740 in |
| Length [Metric] | 32.7740 cm |
| Lens Color | Yellow |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Fresnel |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=470945&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Returnable | N |
| Series | 9001K |
| Shape | Round |
| Size | 30 mm |
| Standard | UL LISTED FILE E42259 CCN NKCR-CSA LR25490 CLASS 3211 03-CE |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | Style 9/Normal |
| Sub Brand | K |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Type K Standard |
| UNSPSC | 39121534 |
| UPC 11 | 78590118649 |
| UPC 12 | 785901186496 |
| Voltage Rating | 24 to 28 VAC//VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 0.28 VA |
| Width | 5.0800 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| SIGNALLING |
| SCREW CLAMP TERMINAL |
| Without legend plates |
| Fingersafe™ contact blocks and light modules for improved safety |
| Interchangeable light modules, contact blocks, color caps, pilot light lenses and mushroom heads reduce inventory |
| Energy efficient, long life LED lamps |
| Full size and shallow depth light modules |