Schneider Electric 9001K2L35LYAH13 PUSH BUTTON 600
Custom_Product_Images_Illustration
SKU63837
MFGR #9001K2L35LYAH13
Schneider Electric 9001K2L35LYAH13 PUSH BUTTON 600VAC 10A 30MM T-K,1 NO - 1 NC,10A,30 mm,600V,AC15 - DC13,BA 9s,LED,Harmony 9001K,NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13,Panel,Screw Clamp,Standard Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight and Oil tight (Indoor/Outdoor),chromium plated metal,complete illuminated push-button,complete illuminated push-button,spring return,standard
Action
Standard
Actuator
Amber projecting, unmarked; spring return
Alternate Catalog Number
9001K2L35LYAH13
Amperage Rating
10 A
ARRA Compliant
N
Bezel|Housing
Polished Chrome Metal
Brand
Square D™
Catalog Number
9001K2L35LYAH13
Color
Amber
Connection
SCREW CLAMP TERMINALS 1 X 0.22...2 X 1.5 MMA² IEC 60947-1
Contact Configuration
1CO
Contact Mode
Momentary
Contact Rating
6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.5 A at 480 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC
Contact Type
Slow Break
Country of Origin
MX
Currency
Enclosure
NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4
Enclosure Type
NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP65
Environmental Conditions
-13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature
Gross Weight Per Pack
2.2680 lb
Gross Weight per Pack Metric
226.80
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.8260 in
Height [Metric]
4.8260 cm
Illumination Type
LED;LED
Indicator
BA 9S,LED
Insulation
250 V 3)IEC 60947-1
Item Group
21426
Lamp Type
BA9S LED
Length
11.4300 in
Length [Metric]
11.4300 cm
Manufacturer
Schneider Electric
Material
Chromium plated metal
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680880&lang=en-us
Model
illuminated push-button
Mounting
Panel
Mounting Type
Panel
Operating Temperature
-25-70 A°C
Operator Type
Spring Return
Returnable
Y
Series
9001K
Size
30 mm