or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001K11J35LLL 9001K Push Button Selector Switch, 30 mm
SKU969639
MFGR #9001K11J35LLL
Call For Price
List: Schneider Electric, 9001K11J35LLL, Selector Switch, Push Button, Series: 9001K, 30 mm Size, Maintained Contact Mode, 2 Positions, Bezel/Housing: Chromium Plated Metal, Blue Standard Knob Actuator, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure, Environmental Conditions: -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature
Schneider Electric, 9001K11J35LLL, Selector Switch, Push Button, Series: 9001K, 30 mm Size, Maintained Contact Mode, 2 Positions, Bezel/Housing: Chromium Plated Metal, Blue Standard Knob Actuator, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure, Environmental Conditions: -13 to 158 deg F Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature
Alternate Catalog Number 9001K11J35LLL ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001K11J35LLL Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 18.24 Gross Volume per Pack Metric 298.90 Gross Weight Per Pack 1.6330 lb Gross Weight per Pack Metric 163.30 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 4.6000 in Height [Metric] 4.6000 cm Item Group 21426 Length 9.4000 in Length [Metric] 9.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267938284&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39122217 UPC 11 78590190641 UPC 12 785901906414 Width 5.8000 in Width [Metric] 5.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Pushbuttons Emergency Stop mushroom head pushbuttons Selector switches and key operated switches Pilot lights (LED, incandescent, neon) Joystick controllers, wobble stick operators Operators with multiple functions Complete products or sub assemblies for user assembly IP 66, NEMA 4 rated (Heavy duty, oil tight, water proof and dust tight without requiring boots) Super Bright LEDs for high visibility Colored contact blocks provide easy function identification Colored contact blocks provide easy function identification Terminal screws shipped backed out simplifying installation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001K11J35LLL |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001K11J35LLL |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 18.24 |
| Gross Volume per Pack Metric | 298.90 |
| Gross Weight Per Pack | 1.6330 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 163.30 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 4.6000 in |
| Height [Metric] | 4.6000 cm |
| Item Group | 21426 |
| Length | 9.4000 in |
| Length [Metric] | 9.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267938284&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39122217 |
| UPC 11 | 78590190641 |
| UPC 12 | 785901906414 |
| Width | 5.8000 in |
| Width [Metric] | 5.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Pushbuttons |
| Emergency Stop mushroom head pushbuttons |
| Selector switches and key operated switches |
| Pilot lights (LED, incandescent, neon) |
| Joystick controllers, wobble stick operators |
| Operators with multiple functions |
| Complete products or sub assemblies for user assembly |
| IP 66, NEMA 4 rated (Heavy duty, oil tight, water proof and dust tight without requiring boots) |
| Super Bright LEDs for high visibility |
| Colored contact blocks provide easy function identification |
| Colored contact blocks provide easy function identification |
| Terminal screws shipped backed out simplifying installation |