or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001BW93Y Harmony™ 9001B Type BW Pendant Control Station, 600 VAC, 5 A, 2NO, 2 Operators, NEMA 4
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001BW93Y Harmony™ 9001B Type BW Pendant Control Station, 600 VAC, 5 A, 2NO, 2 Operators, NEMA 4
SKU584438
MFGR #9001BW93Y
Call For Price
List: Schneider Electric 9001BW93Y PENDANT STATION 600VAC 5A T-BW,5 A,600 V AC,Harmony,Pendant station,UL, CSA
Schneider Electric 9001BW93Y PENDANT STATION 600VAC 5A T-BW,5 A,600 V AC,Harmony,Pendant station,UL, CSA
Alternate Catalog Number 9001BW93Y Amperage Rating 5 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001BW93Y Color Yellow Contact Configuration 1NO-1NC Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.25 in H x 2.76 in W x 3.6 in D EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.1752 lb Gross Weight per Pack Metric 317.51 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 51.6130 in Height [Metric] 51.6130 cm Interrupt Rating 5 A Item Group 21422 Legend FORWARD-REVERSE Length 131.0970 in Length [Metric] 131.0970 cm Manufacturer Schneider Electric Material Polycarbonate Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61706494&lang=en-us Mounting Type Panel NEMA Rating NEMA 1/3/3R/4/4X Number of Operators 2 Operating Temperature -13 to 140 °F Operator Type Momentary Returnable Y Series 9001B Stock Status NONSTOCK Type Type BW UNSPSC 39121561 UPC 11 78590185290 UPC 12 785901852902 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 600 VAC Width 20.3200 in Width [Metric] 20.3200 cm 1/2 to 14 NPT cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001BW93Y |
| Amperage Rating | 5 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001BW93Y |
| Color | Yellow |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.25 in H x 2.76 in W x 3.6 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.1752 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 317.51 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 51.6130 in |
| Height [Metric] | 51.6130 cm |
| Interrupt Rating | 5 A |
| Item Group | 21422 |
| Legend | FORWARD-REVERSE |
| Length | 131.0970 in |
| Length [Metric] | 131.0970 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Polycarbonate |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61706494&lang=en-us |
| Mounting Type | Panel |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3R/4/4X |
| Number of Operators | 2 |
| Operating Temperature | -13 to 140 °F |
| Operator Type | Momentary |
| Returnable | Y |
| Series | 9001B |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Type BW |
| UNSPSC | 39121561 |
| UPC 11 | 78590185290 |
| UPC 12 | 785901852902 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 600 VAC |
| Width | 20.3200 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| 1/2 to 14 NPT cable entry |