or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001BW93B PENDANT STATION 600VA
SKU680914
MFGR #9001BW93B
Call For Price
List: Schneider Electric 9001BW93B PENDANT STATION 600VAC 5A T-BW
Schneider Electric 9001BW93B PENDANT STATION 600VAC 5A T-BW
Actuator Push Button Amperage Rating 5 A Bezel|Housing Polycarbonate/PET Polyester Blend Brand Square D™ Catalog Number 9001BW93B Color Black Connection Type 1/2 in NPT/Screw Clamp Contact Configuration 2NO Country of Origin MX Currency USD Gross Weight per Pack Metric 312.98 Gross Weight UOM Metric g Item Group 21422 Legend Forward-Reverse Manufacturer Schneider Electric Material Die Cast Zinc/High Impact Thermoplastic NEMA Rating NEMA 1/3/3R/4/4X/13 Number of Operators 2 Operating Temperature -25 to 60 °C Operator Type Mechanically Interlocked Returnable N Series 9001BW Stock Status NONSTOCK Type Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Ergonomic UNSPSC 39121561 UPC 11 78590116959 UPC 12 785901169598 Voltage Rating 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Push Button |
| Amperage Rating | 5 A |
| Bezel|Housing | Polycarbonate/PET Polyester Blend |
| Brand | Square D™ |
| Catalog Number | 9001BW93B |
| Color | Black |
| Connection Type | 1/2 in NPT/Screw Clamp |
| Contact Configuration | 2NO |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Gross Weight per Pack Metric | 312.98 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Item Group | 21422 |
| Legend | Forward-Reverse |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Die Cast Zinc/High Impact Thermoplastic |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3R/4/4X/13 |
| Number of Operators | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Operator Type | Mechanically Interlocked |
| Returnable | N |
| Series | 9001BW |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Ergonomic |
| UNSPSC | 39121561 |
| UPC 11 | 78590116959 |
| UPC 12 | 785901169598 |
| Voltage Rating | 600 VAC |