or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 70-725-1 725 Series Socket, 30 A, 6 pin, 2NO-DPST contact
SKU1397577
MFGR #70-725-1
$/ea
Schneider Electric 70-725-1, Socket, 725 Series, 30 A, 2NO-DPST Contact Form, 6 Pins, DIN Rail Mounting
Schneider Electric 70-725-1, Socket, 725 Series, 30 A, 2NO-DPST Contact Form, 6 Pins, DIN Rail Mounting
Application For 725 series relays with DPDT configuration contacts rated 30A at 300V Catalog Number 70-725-1 Currency USD Gross Weight Per Pack 0.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 67.00 Gross Weight UOM Metric g Height 7.0800 in Item Group 21127 Length 2.3500 in Returnable Y Series 725 Width 5.4000 in Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For 725 series relays with DPDT configuration contacts rated 30A at 300V Maximum of 4 Contacts Current rating from 3A up to 30A Wide choice of control voltage Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal Flexible "add-on" accessories: protection module, timing module, maintaining clamp and marking legend 6 number of terminals 300 V rated voltage Clip-on 35 mm symmetrical DIN rail fixing mode 2.36 oz (67 g) product weight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For 725 series relays with DPDT configuration contacts rated 30A at 300V |
| Catalog Number | 70-725-1 |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 0.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 67.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Height | 7.0800 in |
| Item Group | 21127 |
| Length | 2.3500 in |
| Returnable | Y |
| Series | 725 |
| Width | 5.4000 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For 725 series relays with DPDT configuration contacts rated 30A at 300V |
| Maximum of 4 Contacts |
| Current rating from 3A up to 30A |
| Wide choice of control voltage |
| Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal |
| Flexible "add-on" accessories: protection module, timing module, maintaining clamp and marking legend |
| 6 number of terminals |
| 300 V rated voltage |
| Clip-on 35 mm symmetrical DIN rail fixing mode |
| 2.36 oz (67 g) product weight |
