or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 4028344050K Handle Knob Kit
SKU294345
MFGR #4028344050K
Call For Price
List: Schneider Electric 4028344050K HANDLE KNOB KIT
Schneider Electric 4028344050K HANDLE KNOB KIT
Application SAFETY SWITCH SERIES E HEAVY DUTY 30-200 A ARRA Compliant C Brand Square D™ Buy American Compliant C Catalog Number 4028344050K Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Volume Per Pack 83.16 Gross Volume per Pack Metric 1362.75 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 77.11 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 00199 Length [Metric] 13.7160 cm Manufacturer Schneider Electric Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type HANDLE,KNOB KIT UNSPSC 39121101 UPC 11 78590162996 UPC 12 785901629962 Width [Metric] 11.1760 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | SAFETY SWITCH SERIES E HEAVY DUTY 30-200 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 4028344050K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Volume Per Pack | 83.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1362.75 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 77.11 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 00199 |
| Length [Metric] | 13.7160 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | HANDLE,KNOB KIT |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590162996 |
| UPC 12 | 785901629962 |
| Width [Metric] | 11.1760 cm |