or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 4020284450K Door Latch Kit, For Use With Class 9998 and 9999 Control Station
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 4020284450K Door Latch Kit, For Use With Class 9998 and 9999 Control Station
SKU99215
MFGR #4020284450K
Call For Price
List: Schneider Electric 4020284450K DOOR LATCH KIT
Schneider Electric 4020284450K DOOR LATCH KIT
Alternate Catalog Number 4020284450K ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 4020284450K Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3.52 Gross Volume per Pack Metric 57.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 9.07 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height [Metric] 2.0320 cm Item Group 00199 Length [Metric] 5.5880 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55992431&lang=en-us Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Complianteccn: EAR99PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Sub Brand QO-HOMELINE Type DOOR LATCH UNSPSC 39121101 UPC 11 78590170083 UPC 12 785901700838 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 5.0800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 4020284450K |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 4020284450K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3.52 |
| Gross Volume per Pack Metric | 57.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.07 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Item Group | 00199 |
| Length [Metric] | 5.5880 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55992431&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Complianteccn: EAR99PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QO-HOMELINE |
| Type | DOOR LATCH |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590170083 |
| UPC 12 | 785901700838 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |