or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 3109640009 Contactor/Starter Coil, 120 VAC, 50/60 Hz
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 3109640009 Contactor/Starter Coil, 120 VAC, 50/60 Hz
SKU33029
MFGR #3109640009
Call For Price
List: Schneider Electric 3109640009 CONTACTOR+STARTER COIL 120VAC 60HZ
Schneider Electric 3109640009 CONTACTOR+STARTER COIL 120VAC 60HZ
Alternate Catalog Number 3109640009 ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 3109640009 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 118.40 Gross Volume per Pack Metric 1940.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 1.19 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504508000 Height [Metric] 10.4140 cm Item Group 18079 Length [Metric] 15.7480 cm Manufacturer Schneider Electric NEMA Size 5 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99 Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Class 8903 Type SY/SX, Class 8910 Type SYD368 Series A Contactor Type Coil UNSPSC 39121529 UPC 11 78590132689 UPC 12 785901326892 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 14.4780 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3109640009 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3109640009 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 118.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1940.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504508000 |
| Height [Metric] | 10.4140 cm |
| Item Group | 18079 |
| Length [Metric] | 15.7480 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| NEMA Size | 5 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Class 8903 Type SY/SX, Class 8910 Type SYD368 Series A Contactor |
| Type | Coil |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590132689 |
| UPC 12 | 785901326892 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 14.4780 cm |