or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 28900 Fixed Mount Non-Automatic Molded Case Disconnect Switch, 500 VAC/125 VDC, 40 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric 28900 Fixed Mount Non-Automatic Molded Case Disconnect Switch, 500 VAC/125 VDC, 40 A, 3 Poles
SKUPDW~6429660
MFGR #28900
$/ea
Schneider Electric Disconnect Switch, Fixed Mount Non-Automatic Molded Case, 500 VAC/125 VDC, 40 A, 50/60 Hz, 3 Pole, 15 kA Short Circuit, Rotary Handle Actuator, IP40/IK07, DIN Rail/Surface Mount, -13 to 158 deg F, 3.54 in W x 2.46 in D x 3.35 in H
Schneider Electric Disconnect Switch, Fixed Mount Non-Automatic Molded Case, 500 VAC/125 VDC, 40 A, 50/60 Hz, 3 Pole, 15 kA Short Circuit, Rotary Handle Actuator, IP40/IK07, DIN Rail/Surface Mount, -13 to 158 deg F, 3.54 in W x 2.46 in D x 3.35 in H
Actuator Rotary handle Actuator Type Rotary Handle ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 28900 Country of Origin FR Currency USD Dimensions 3.54 in W x 2.46 in D x 3.35 in H Enclosure Type IP40/IK07 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 5.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 600.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509025 Height 9.5000 in Interrupt Rating 125 V DC-500 V AC 50/60 HZ Item Group 01078 Length 9.5000 in Mounting Type DIN Rail/Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -25-70 A°C Returnable N Short Circuit Current Rating 15 Standard IEC 60947-1-IEC 60947-3,IK07 EN 50102,IP40 IEC 60529,KEMA-KEUR-CCC Sub Brand COMPACT INS,COMPACT INS40,COMPACT INS40 Temperature Rating -13 to 158 Type Switch disconnector UNSPSC 39121616 UPC 11 78590123669 UPC 12 785901236696 Width 9.5000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 Voltage Rating 125 V DC-500 V AC 50/60 HZ FIXED 15 kA, 500 VAC, 50/60 Hz switch disconnector alone 75 kA, 500 VAC, 50/60 Hz with upstream protection circuit breaker Rotary handle Black handle DIN-rail mount Front upside connection 20000 cycles mechanical durability 0.067 kA, 1.73 kA, 3 kA, 5.5 kA short time withstand current 1500 cycles electrical durability -50 to 85 deg C storage temperature -50 to 85 deg C storage temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Actuator | Rotary handle |
| Actuator Type | Rotary Handle |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 28900 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.54 in W x 2.46 in D x 3.35 in H |
| Enclosure Type | IP40/IK07 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 5.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 600.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509025 |
| Height | 9.5000 in |
| Interrupt Rating | 125 V DC-500 V AC 50/60 HZ |
| Item Group | 01078 |
| Length | 9.5000 in |
| Mounting Type | DIN Rail/Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | N |
| Short Circuit Current Rating | 15 |
| Standard | IEC 60947-1-IEC 60947-3,IK07 EN 50102,IP40 IEC 60529,KEMA-KEUR-CCC |
| Sub Brand | COMPACT INS,COMPACT INS40,COMPACT INS40 |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Type | Switch disconnector |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC 11 | 78590123669 |
| UPC 12 | 785901236696 |
| Width | 9.5000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 |
| Voltage Rating | 125 V DC-500 V AC 50/60 HZ |
| FIXED |
| 15 kA, 500 VAC, 50/60 Hz switch disconnector alone |
| 75 kA, 500 VAC, 50/60 Hz with upstream protection circuit breaker |
| Rotary handle |
| Black handle |
| DIN-rail mount |
| Front upside connection |
| 20000 cycles mechanical durability |
| 0.067 kA, 1.73 kA, 3 kA, 5.5 kA short time withstand current |
| 1500 cycles electrical durability |
| -50 to 85 deg C storage temperature |
| -50 to 85 deg C storage temperature |