or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 1S67F Control Transformers
SKU31931
MFGR #1S67F
Call For Price
List: Square D 1S67F XFMR DRY 1PH 1KVA MULTIPLE VOLTAGES,1 kVA,1 phase,110/220V50/60Hz,115 Degrees C,180 deg.C,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for Export - Designed to accommodate voltage systems worldwide,Multi-Taps,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Square D 1S67F XFMR DRY 1PH 1KVA MULTIPLE VOLTAGES,1 kVA,1 phase,110/220V50/60Hz,115 Degrees C,180 deg.C,Dry Sealed Transformer,General Purpose - Intended for Export - Designed to accommodate voltage systems worldwide,Multi-Taps,NEMA 3R,Wall,cULus Listed
Alternate Catalog Number 1S67F Application GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR EXPORT - DESIGNED TO ACCOMMODATE VOLTAGE SYSTEMS WORLDWIDE ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 1S67F Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.94 in W x 5.31 in D x 8.13 in H Enclosure Painted sheet steel;7 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1039.50 Gross Volume per Pack Metric 17034.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0962 lb Gross Weight per Pack Metric 9.62 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504316000 Height 22.6060 in Height [Metric] 22.6060 cm Housing Material Sheet Steel Insulation Class 115 Item Group 16277 KVA Rating 1 kVA Length 28.4480 in Length [Metric] 28.4480 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455453&lang=en-us Mounting Wall Mounted Mounting Type Wall Number Of Taps 0 Returnable Y Standard TÃŒV-CSA-CULUS-UL LISTED Temperature Rating 115 DEGREES C Type Dry Sealed UNSPSC 39121001 UPC 11 78590106873 UPC 12 785901068730 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 25.9080 in Width [Metric] 25.9080 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 1 kVA Primary Voltage 190/200/208/220 x 380/400/416/440 VAC Secondary Voltage 110/220 VAC GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR EXPORT - DESIGNED TO ACCOMMODATE VOLTAGE SYSTEMS WORLDWIDE DRY SEALED TRANSFORMER Painted finish Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer General purpose - intended for export - designed to accommodate voltage systems worldwide, these units can be used outdoors without accessories Resin-filled transformers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1S67F |
| Application | GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR EXPORT - DESIGNED TO ACCOMMODATE VOLTAGE SYSTEMS WORLDWIDE |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 1S67F |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.94 in W x 5.31 in D x 8.13 in H |
| Enclosure | Painted sheet steel;7 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1039.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 17034.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0962 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504316000 |
| Height | 22.6060 in |
| Height [Metric] | 22.6060 cm |
| Housing Material | Sheet Steel |
| Insulation Class | 115 |
| Item Group | 16277 |
| KVA Rating | 1 kVA |
| Length | 28.4480 in |
| Length [Metric] | 28.4480 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=455453&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Taps | 0 |
| Returnable | Y |
| Standard | TÃŒV-CSA-CULUS-UL LISTED |
| Temperature Rating | 115 DEGREES C |
| Type | Dry Sealed |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 78590106873 |
| UPC 12 | 785901068730 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 25.9080 in |
| Width [Metric] | 25.9080 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 1 kVA |
| Primary Voltage | 190/200/208/220 x 380/400/416/440 VAC |
| Secondary Voltage | 110/220 VAC |
| GENERAL PURPOSE - INTENDED FOR EXPORT - DESIGNED TO ACCOMMODATE VOLTAGE SYSTEMS WORLDWIDE |
| DRY SEALED TRANSFORMER |
| Painted finish |
| Individual enclosures from 50 VA through 5 kVA allowing for the most compact solutions in the industry |
| Large stock level of the product located in 2 Square D™ distribution centers, allowing customer to obtain product quickly |
| Can be field connected for 3 ph applications, when codes limit size of transformers (other air handling space - not to exceed 50kVA) or where floor space is limited but wall space is abundant |
| Can be configured into autotransformer open delta to convert 480 delta to 380 delta or 400 delta or can supply isolation solution from 480 delta to 415Y/240 for overseas equipment arriving in the United States - eliminating the need to wait for customer built transformer |
| General purpose - intended for export - designed to accommodate voltage systems worldwide, these units can be used outdoors without accessories |
| Resin-filled transformers |