or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5734434 T-Max® U-Lock Threading Insert, L166.0L-11MM01-050 1020, T-Triangle, L166.0L..MM Insert, 0.0196 in
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5734434 T-Max® U-Lock Threading Insert, L166.0L-11MM01-050 1020, T-Triangle, L166.0L..MM Insert, 0.0196 in
SKU1235805
MFGR #5734434
Your Cost: $33.39/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: T-Max® U-Lock, L166.0L..MM Insert, 11 Insert, T-Triangle, Internal, 0.0196 in Pitch, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: L166.0L-11MM01-050 1020, ISO Code: L166.0L-11MM01-050 1020, A Chipbreaker, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1020, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: T-Max® U-Lock, L166.0L..MM Insert, 11 Insert, T-Triangle, Internal, 0.0196 in Pitch, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: L166.0L-11MM01-050 1020, ISO Code: L166.0L-11MM01-050 1020, A Chipbreaker, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1020, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/P/S
Alternate Catalog Number L166.0L-11MM01-050 1020 ANSI Code L166.0L-11MM01-050 1020 Catalog Number 5734434 Chipbreaker A Country of Origin SE Finish PVD-TiN Coated Gross Weight Per Pack 6.4200 lb Included Angle 60 ° ISO Code L166.0L-11MM01-050 1020 Item Group 330 Manufacturer's Grade 1020 Pitch 0.5 mm Series T-Max® U-Lock Standards ISO 965-1998 Thickness 3.175 mm UPC 11 69826225113 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Left Hand Inscribed Circle 6.35 mm Insert Size 11 Insert Style L166.0L Material Carbide Material Grade H, K, M, N, P, S Shape Triangle Thread Type Internal Thread Standard Metric 0 deg clearance 20 life cycle state 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface 2.8 mm Dia fixing hole 0.32 mm H theoretical thread 0.03 mm H difference thread 3 mounting style code 1 tooth count 0.5 mm profile distance 0.68 mm profile distance M60 thread form 0.29 mm D maximum cutting Lay down style with center screw x screw clamp mounting 3 edges 1/4 insert seat size code
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | L166.0L-11MM01-050 1020 |
| ANSI Code | L166.0L-11MM01-050 1020 |
| Catalog Number | 5734434 |
| Chipbreaker | A |
| Country of Origin | SE |
| Finish | PVD-TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 6.4200 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| ISO Code | L166.0L-11MM01-050 1020 |
| Item Group | 330 |
| Manufacturer's Grade | 1020 |
| Pitch | 0.5 mm |
| Series | T-Max® U-Lock |
| Standards | ISO 965-1998 |
| Thickness | 3.175 mm |
| UPC 11 | 69826225113 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Inscribed Circle | 6.35 mm |
| Insert Size | 11 |
| Insert Style | L166.0L |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H, K, M, N, P, S |
| Shape | Triangle |
| Thread Type | Internal |
| Thread Standard | Metric |
| 0 deg clearance |
| 20 life cycle state |
| 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface |
| 2.8 mm Dia fixing hole |
| 0.32 mm H theoretical thread |
| 0.03 mm H difference thread |
| 3 mounting style code |
| 1 tooth count |
| 0.5 mm profile distance |
| 0.68 mm profile distance |
| M60 thread form |
| 0.29 mm D maximum cutting |
| Lay down style with center screw x screw clamp mounting |
| 3 edges |
| 1/4 insert seat size code |