or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3TH4253-0AP6 Contactor Control Relay, 5NO-3NC Contact Form, 220/240 VAC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3TH4253-0AP6 Contactor Control Relay, 5NO-3NC Contact Form, 220/240 VAC Coil
SKU460913
MFGR #3TH4253-0AP6
Your Cost: $350.11/ea
SIEMENS 3TH4253-0AP6 220/240 5NO-3NC RL
SIEMENS 3TH4253-0AP6 220/240 5NO-3NC RL
Catalog Number 3TH4253-0AP6 Country of Origin TR Enclosure Type IP20 Gross Weight Per Pack 0.9300 lb Standards ARRA, Buy American Act, CE, CCC, CSA Certified, EAC Standard, UL Listed Terminal Type Screw UNSPSC 39122331 UPC 11 75455419257 UPC 12 754554192574 Stock Status NONSTOCK Brand SIRIUS (Siemens) Manufacturer Siemens ARRA Compliant C Buy American Compliant C Contact Form 5NO-3NC Currency USD EU RoHS Indicator X Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 4.18 in Height [Metric] 10.6172 cm Mounting Type Snap-On Number Of Poles 8 Returnable N Width 1.89 in Width [Metric] 4.8006 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 3TH4253-0AP6 |
| Country of Origin | TR |
| Enclosure Type | IP20 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9300 lb |
| Standards | ARRA, Buy American Act, CE, CCC, CSA Certified, EAC Standard, UL Listed |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39122331 |
| UPC 11 | 75455419257 |
| UPC 12 | 754554192574 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SIRIUS (Siemens) |
| Manufacturer | Siemens |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Contact Form | 5NO-3NC |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | X |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 4.18 in |
| Height [Metric] | 10.6172 cm |
| Mounting Type | Snap-On |
| Number Of Poles | 8 |
| Returnable | N |
| Width | 1.89 in |
| Width [Metric] | 4.8006 cm |