or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSSS-110 RSSS Cord Grip, 1/2 in Trade, 0.562 to 0.625 in Cable Openings, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Remke RSSS-110 RSSS Cord Grip, 1/2 in Trade, 0.562 to 0.625 in Cable Openings, Stainless Steel
SKU537310
MFGR #RSSS-110
Your Cost: $100.02/ea
List: The Tuff-Seal RSSS series of corrosion-resistant cord connectors feature a body and compression nut made of Type 304 stainless steel with exceptional tensile strength and the highest levels of durability in severely corrosive environments filled with saltwater, acids or chemicals. All RSSS connectors include an embedded Buna-N O-Ring. These connectors are recommended for use in washdowns or high moisture environments in food processing plants, petrochemical facilities, wastewater treatment plants, pulp and paper mills and chemical manufacturing factories. All RSSS connectors can be ordered with or without wire mesh attachments and accommodate conduit sizes from 3/8 to 2 1/2 in. The combination tightening surface on RSSS corrosion-resistant Connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area for easy installation.
The Tuff-Seal RSSS series of corrosion-resistant cord connectors feature a body and compression nut made of Type 304 stainless steel with exceptional tensile strength and the highest levels of durability in severely corrosive environments filled with saltwater, acids or chemicals. All RSSS connectors include an embedded Buna-N O-Ring. These connectors are recommended for use in washdowns or high moisture environments in food processing plants, petrochemical facilities, wastewater treatment plants, pulp and paper mills and chemical manufacturing factories. All RSSS connectors can be ordered with or without wire mesh attachments and accommodate conduit sizes from 3/8 to 2 1/2 in. The combination tightening surface on RSSS corrosion-resistant Connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area for easy installation.
Application For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSSS-110 Conductor Range .562 - .625 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.18 in Height [Metric] 2.9972 cm Length 1.74 in Length [Metric] 4.4196 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSSS Size 1/2 in Standard ROHS Compliant Standards UL Listed, CSA Certified Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Stainless Steel Cord Grip UNSPSC 39121431 UPC 11 78541141435 UPC 12 785411414355 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.562 to 0.625 in Material Stainless Steel Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. 0
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSSS-110 |
| Conductor Range | .562 - .625 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.18 in |
| Height [Metric] | 2.9972 cm |
| Length | 1.74 in |
| Length [Metric] | 4.4196 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSSS |
| Size | 1/2 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Stainless Steel Cord Grip |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541141435 |
| UPC 12 | 785411414355 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.562 to 0.625 in |
| Material | Stainless Steel |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor corrossive applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| 0 |