or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSRS-212 Tuff-Seal™ RSRS Straight Liquidtight Cord Connector, 3/4 in Trade, 5/8 to 3/4 in Cable Openings, Steel, Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Remke RSRS-212 Tuff-Seal™ RSRS Straight Liquidtight Cord Connector, 3/4 in Trade, 5/8 to 3/4 in Cable Openings, Steel, Plated
SKU384468
MFGR #RSRS-212
Your Cost: $15.50/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSRS-212 Conductor Range .625 - .750 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.53 in Dia Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.3900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.54 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.85 in Height [Metric] 2.1590 cm Length 1.41 in Length [Metric] 3.5814 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSRS Size 3/4 in Standard ROHS Compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Steel Cord Grip UNSPSC 39121431 UPC 11 78541141384 UPC 12 785411413846 Width 1.37 in Width [Metric] 3.4798 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 5/8 to 3/4 in Material Plated Steel Trade Size 3/4 in These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. 0
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSRS-212 |
| Conductor Range | .625 - .750 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.53 in Dia |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.3900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.85 in |
| Height [Metric] | 2.1590 cm |
| Length | 1.41 in |
| Length [Metric] | 3.5814 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSRS |
| Size | 3/4 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Steel Cord Grip |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541141384 |
| UPC 12 | 785411413846 |
| Width | 1.37 in |
| Width [Metric] | 3.4798 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 5/8 to 3/4 in |
| Material | Plated Steel |
| Trade Size | 3/4 in |
| These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| 0 |