or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSRS-107 Cord Connector, steel, 1/2" NPT, cable range .375 - .438
SKU831551
MFGR #RSRS-107
Your Cost: $11.39/ea
List: 1/2 CORD GRIP ONLY
1/2 CORD GRIP ONLY
Application These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSRS-107 Color Natural Conductor Range .375 - .438 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 2.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.69 in Height [Metric] 1.7526 cm Length 1.25 in Length [Metric] 3.1750 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSRS Size 1/2 in Standard ROHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-14 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 2 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541141366 UPC 12 785411413662 Width 1.26 in Width [Metric] 3.2004 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.375 to 0.438 in Finish Zinc Plated Material Steel Trade Size 1/2 in These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. Increased strength, durability and enhanced rust resistance. Feature a body and compression nut made of zinc chromium plated steel for added strength and durability, enhanced resistance to rust and a better physical appearance Designed to withstand the extremes of water, caustic materials, detergents or surfactants The combination tightening surface on these connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area of easy installation The knurl section offers users an extra gripping surface for initial hand tightening Preferred in rugged industrial environments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSRS-107 |
| Color | Natural |
| Conductor Range | .375 - .438 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.69 in |
| Height [Metric] | 1.7526 cm |
| Length | 1.25 in |
| Length [Metric] | 3.1750 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSRS |
| Size | 1/2 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-14 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 2 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541141366 |
| UPC 12 | 785411413662 |
| Width | 1.26 in |
| Width [Metric] | 3.2004 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.375 to 0.438 in |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Trade Size | 1/2 in |
| These connectors are suited for use in washdowns, high moisture environments. Food processing, petrochemical, wastewater, pulp & paper mills and chemical manufacturing evironments. |
| Increased strength, durability and enhanced rust resistance. |
| Feature a body and compression nut made of zinc chromium plated steel for added strength and durability, enhanced resistance to rust and a better physical appearance |
| Designed to withstand the extremes of water, caustic materials, detergents or surfactants |
| The combination tightening surface on these connectors is a unique Remke design that provides a large wrenching area of easy installation |
| The knurl section offers users an extra gripping surface for initial hand tightening |
| Preferred in rugged industrial environments |