or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-516 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1-1/2 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-516 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1-1/2 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
SKU238593
MFGR #RSR-516
Your Cost: $31.54/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-516 Conductor Range .875 - 1.00 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.47 in Dia Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1290 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.84 in Height [Metric] 4.6736 cm Length 2.53 in Length [Metric] 6.4262 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1 1/2 in Standard RoHS compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 149 °C Type Aluminum Cord Grip Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111516 UPC 12 785411115160 Width 2.47 in Width [Metric] 6.2738 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 7/8 to 1 in Material Aluminum Trade Size 1-1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. Tuff-Seal RSR Series Aluminum Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications Form 5 1.43 in inside body dia 0.69 thread size NPT Threaded connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-516 |
| Conductor Range | .875 - 1.00 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.47 in Dia |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1290 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.84 in |
| Height [Metric] | 4.6736 cm |
| Length | 2.53 in |
| Length [Metric] | 6.4262 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 149 °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111516 |
| UPC 12 | 785411115160 |
| Width | 2.47 in |
| Width [Metric] | 6.2738 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 7/8 to 1 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1-1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| Tuff-Seal RSR Series Aluminum Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants |
| Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications |
| Form 5 |
| 1.43 in inside body dia |
| 0.69 thread size |
| NPT Threaded connection |