or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-316 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-316 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
SKU594788
MFGR #RSR-316
Your Cost: $12.81/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-316 Conductor Range .875 - 1.00 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.72 in Dia Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1510 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.46 in Height [Metric] 3.7084 cm Length 2.08 in Length [Metric] 5.2832 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1 in Standard RoHS compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 149 °C Type Aluminum Cord Grip Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541119211 UPC 12 785411192116 Width 1.72 in Width [Metric] 4.3688 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 7/8 to 1 in Material Aluminum Trade Size 1 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. 0
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-316 |
| Conductor Range | .875 - 1.00 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.72 in Dia |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1510 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.46 in |
| Height [Metric] | 3.7084 cm |
| Length | 2.08 in |
| Length [Metric] | 5.2832 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 149 °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541119211 |
| UPC 12 | 785411192116 |
| Width | 1.72 in |
| Width [Metric] | 4.3688 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 7/8 to 1 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| 0 |