or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-311 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1 in Trade, 0.562 to 0.688 in Cable Openings, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-311 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1 in Trade, 0.562 to 0.688 in Cable Openings, Aluminum
SKU556803
MFGR #RSR-311
Your Cost: $12.81/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-311 Conductor Range .568 - .688 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1670 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.46 in Height [Metric] 3.7084 cm Length 2.08 in Length [Metric] 5.2832 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1 in Standard RoHS compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111311 UPC 12 785411113111 Width 1.72 in Width [Metric] 4.3688 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum Trade Size 1 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. Tuff-Seal RSR Series Aluminum Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications Form 4 0.99 in inside body dia 0.62 thread size NPT Threaded connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-311 |
| Conductor Range | .568 - .688 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1670 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.46 in |
| Height [Metric] | 3.7084 cm |
| Length | 2.08 in |
| Length [Metric] | 5.2832 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111311 |
| UPC 12 | 785411113111 |
| Width | 1.72 in |
| Width [Metric] | 4.3688 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| Tuff-Seal RSR Series Aluminum Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants |
| Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications |
| Form 4 |
| 0.99 in inside body dia |
| 0.62 thread size |
| NPT Threaded connection |