or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-1210 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1/2 in Trade, 0.562 to 0.625 in Cable Openings, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Remke RSR-1210 Tuff-Seal™ RSR Straight Liquidtight Cord Connector, 1/2 in Trade, 0.562 to 0.625 in Cable Openings, Aluminum
SKU194444
MFGR #RSR-1210
Your Cost: $9.46/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-1210 Conductor Range .562 - .625 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.53 in Dia Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4250 lb Gross Weight per Pack Metric 1.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 1.94 in Length [Metric] 4.9276 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1/2 in Standard ROHS Compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 149 °C Type Aluminum Cord Grip Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541116210 UPC 12 785411162102 Width 1.53 in Width [Metric] 3.8862 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.562 to 0.625 in Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-1210 |
| Conductor Range | .562 - .625 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.53 in Dia |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 1.94 in |
| Length [Metric] | 4.9276 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1/2 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 149 °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541116210 |
| UPC 12 | 785411162102 |
| Width | 1.53 in |
| Width [Metric] | 3.8862 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.562 to 0.625 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |