or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-108 0.50IN ALUMINUM NICKEL
SKU31227
MFGR #RSR-108
Your Cost: $7.42/ea
List: Cordgrip 1/2 NPT AL ST 0.438-0.500
Cordgrip 1/2 NPT AL ST 0.438-0.500
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-108 Conductor Range .438 - .500 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-1/4 in W Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.12 in Height [Metric] 2.8448 cm Length 1.68 in Length [Metric] 4.2672 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1/2 in Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 2 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111108 UPC 12 785411111087 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.438 to 0.5 in Finish Nickel Plated Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-108 |
| Conductor Range | .438 - .500 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/4 in W |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.12 in |
| Height [Metric] | 2.8448 cm |
| Length | 1.68 in |
| Length [Metric] | 4.2672 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 2 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111108 |
| UPC 12 | 785411111087 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.438 to 0.5 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel |