or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-106 18 TO 14AWG 0.50IN ALUM
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-106 18 TO 14AWG 0.50IN ALUM
SKU31225
MFGR #RSR-106
Your Cost: $7.49/ea
List: Cordgrip 1/2 NPT AL ST 0.312-0.375
Cordgrip 1/2 NPT AL ST 0.312-0.375
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type SJ/SJTO/SJO/STO/S/SO Catalog Number RSR-106 Conductor Range .312 - .375 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-1/4 in W Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.12 in Height [Metric] 2.8448 cm Length 1.68 in Length [Metric] 4.2672 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Number Of Conductors 2, 3, 4 Series RSR Size 1/2 in Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 2 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111106 UPC 12 785411111063 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.312 to 0.375 in Finish Nickel Plated Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | SJ/SJTO/SJO/STO/S/SO |
| Catalog Number | RSR-106 |
| Conductor Range | .312 - .375 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/4 in W |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.12 in |
| Height [Metric] | 2.8448 cm |
| Length | 1.68 in |
| Length [Metric] | 4.2672 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Number Of Conductors | 2, 3, 4 |
| Series | RSR |
| Size | 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 2 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111106 |
| UPC 12 | 785411111063 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.312 to 0.375 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel |