or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-1000-W CORD GRIP LESS BUSHI
SKU708076
MFGR #RSR-1000-W
Your Cost: $5.07/ea
List: STRAIGHT; MACHINED ALUMINUM BODY, NEOPRENE BUSHING; SIZE 0.96 INCH DIA; APPROVAL UL 514, CSA 22.2; APPLICATION HAZARDOUS LOCATION; RSR MODEL; APPLICABLE STANDARD FEDERAL SPECIFICATION WC-586, MIL SPECIFICATION 100, MIL SPECIFICATION 130
STRAIGHT; MACHINED ALUMINUM BODY, NEOPRENE BUSHING; SIZE 0.96 INCH DIA; APPROVAL UL 514, CSA 22.2; APPLICATION HAZARDOUS LOCATION; RSR MODEL; APPLICABLE STANDARD FEDERAL SPECIFICATION WC-586, MIL SPECIFICATION 100, MIL SPECIFICATION 130
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-1000-W Color Ivory Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 0.96 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.4740 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.95 in Height [Metric] 2.4130 cm Length 1.39 in Length [Metric] 3.5306 cm Series RSR Size 1/2 in Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUUL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2 and Class III, Division 1 and 2CSA ApprovedUL ListedNEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 1 Straight Less Bushing UNSPSC 39121431 UPC 11 78541119731 UPC 12 785411197319 Width 0.96 in Width [Metric] 2.4384 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Use Remke's large selection of bushings to customize fittings for your specifica application. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Excellent durability and performance for most industrial applications Use Remke large selection of bushings to customize fittings for your specific applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-1000-W |
| Color | Ivory |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 0.96 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.4740 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.95 in |
| Height [Metric] | 2.4130 cm |
| Length | 1.39 in |
| Length [Metric] | 3.5306 cm |
| Series | RSR |
| Size | 1/2 in |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUUL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2 and Class III, Division 1 and 2CSA ApprovedUL ListedNEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 1 Straight Less Bushing |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541119731 |
| UPC 12 | 785411197319 |
| Width | 0.96 in |
| Width [Metric] | 2.4384 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Use Remke's large selection of bushings to customize fittings for your specifica application. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Excellent durability and performance for most industrial applications |
| Use Remke large selection of bushings to customize fittings for your specific applications |