or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-100-W Straight Cord Connector With Grip, 1/2 in Trade, Aluminum, Nickel Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Remke RSR-100-W Straight Cord Connector With Grip, 1/2 in Trade, Aluminum, Nickel Plated
SKU31207
MFGR #RSR-100-W
Your Cost: $5.40/ea
List: Remke Cord Connector, Straight, 1/2 in Trade, MNPT x Compression, Aluminum, Nickel Plated, -40 to 149 deg C, 0.62 in Dia x 1.81 in L x 1 in W
Remke Cord Connector, Straight, 1/2 in Trade, MNPT x Compression, Aluminum, Nickel Plated, -40 to 149 deg C, 0.62 in Dia x 1.81 in L x 1 in W
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-100-W Color Ivory Conductor Range 0.125 - 0.625 IN Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Enclosure IP52, IP54, IP65, IP67 Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.26 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.12 in Height [Metric] 2.8448 cm Length 1.68 in Length [Metric] 4.2672 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1/2 in Standard N/A Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 149 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip Component Straight, Cord Grip Less Bushing UNSPSC 39121431 UPC 11 78541100002 UPC 12 785411000022 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Remke Manufacturer Remke Finish Aluminum Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Use Remke's large selection of bushings to customize fittings for your specifica application. 1/8 to 5/8 in cable range 2 form size 1-1/4 in nut To prevent cable pullout, control arc of bend and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-100-W |
| Color | Ivory |
| Conductor Range | 0.125 - 0.625 IN |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP52, IP54, IP65, IP67 |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.12 in |
| Height [Metric] | 2.8448 cm |
| Length | 1.68 in |
| Length [Metric] | 4.2672 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1/2 in |
| Standard | N/A |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 149 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Component Straight, Cord Grip Less Bushing |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541100002 |
| UPC 12 | 785411000022 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Finish | Aluminum |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Use Remke's large selection of bushings to customize fittings for your specifica application. |
| 1/8 to 5/8 in cable range |
| 2 form size |
| 1-1/4 in nut |
| To prevent cable pullout, control arc of bend and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants |