or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSP-109 Tuff-Seal™ RSP Straight Liquidtight Cord Connector, 1/2 in Trade, 0.5 to 0.562 in Cable Openings, Nylon
Remke
Remke RSP-109 Tuff-Seal™ RSP Straight Liquidtight Cord Connector, 1/2 in Trade, 0.5 to 0.562 in Cable Openings, Nylon
SKU506884
MFGR #RSP-109
Your Cost: $9.14/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application Ideal for use in damp, washdowns and corrosion resistant conditions. They provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSP-109 Color Gray Conductor Range 0.25 - 0.312 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.25 in Dia x 2.01 in L Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1240 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.51 in Height [Metric] 3.8354 cm Length 2.01 in Length [Metric] 5.1054 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSP Size 1/2 in Standard RoHS compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 107 °C Type Nylon Cord Grip, Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541141323 UPC 12 785411413235 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.5 to 0.562 in Material Nylon Trade Size 1/2 in Ideal for use in damp, washdowns and corrosion resistant conditions. They provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like. 0 RSP series of Non-Metallic Cord Connectors are constructed of a durable, nylon material which offers excellent corrosion-resistance, is lightweight, durable and ideal for use in damp environments Meeting or exceeding IP 67 or IP68 standards, RSP Cord Connectors are ideally suited for use in applications with moisture or washdowns and they provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like RSP corrosion-resistant connectors can be ordered with or without wire mesh attachments The straight body style accommodates 3/8, 1/2 and 3/4 in conduit sizes while the 90 deg body fits 1/2 and 3/4 in conduit These connectors also feature a compression bushing made of high-quality, oil-resistant Neoprene rubber with an anti-friction washer made of nylon RSP Connectors are suitable for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout and control arc of bend 0.57 in minimum body bore 0.5 in thread size NPT Threaded connection Non-Metallic
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Ideal for use in damp, washdowns and corrosion resistant conditions. They provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSP-109 |
| Color | Gray |
| Conductor Range | 0.25 - 0.312 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.25 in Dia x 2.01 in L |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1240 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.51 in |
| Height [Metric] | 3.8354 cm |
| Length | 2.01 in |
| Length [Metric] | 5.1054 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSP |
| Size | 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 107 °C |
| Type | Nylon Cord Grip, Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541141323 |
| UPC 12 | 785411413235 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.5 to 0.562 in |
| Material | Nylon |
| Trade Size | 1/2 in |
| Ideal for use in damp, washdowns and corrosion resistant conditions. They provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like. |
| 0 |
| RSP series of Non-Metallic Cord Connectors are constructed of a durable, nylon material which offers excellent corrosion-resistance, is lightweight, durable and ideal for use in damp environments |
| Meeting or exceeding IP 67 or IP68 standards, RSP Cord Connectors are ideally suited for use in applications with moisture or washdowns and they provide an environmental seal against dirt, coolants, fumes and the like |
| RSP corrosion-resistant connectors can be ordered with or without wire mesh attachments |
| The straight body style accommodates 3/8, 1/2 and 3/4 in conduit sizes while the 90 deg body fits 1/2 and 3/4 in conduit |
| These connectors also feature a compression bushing made of high-quality, oil-resistant Neoprene rubber with an anti-friction washer made of nylon |
| RSP Connectors are suitable for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout and control arc of bend |
| 0.57 in minimum body bore |
| 0.5 in thread size |
| NPT Threaded connection |
| Non-Metallic |