or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® IHD4-1 Deep Universal Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24.8 cu-in, 1 Gangs, 4 Outlets
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® IHD4-1 Deep Universal Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24.8 cu-in, 1 Gangs, 4 Outlets
SKU293500
MFGR #IHD4-1
Your Cost: $28.3163/c($2,831.63 / c)
Preferred for more than 50 years, red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble free installation and years of superior performance.
Preferred for more than 50 years, red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble free installation and years of superior performance.
Alternate Catalog Number 7TAA002040R0003 Application Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components and terminal blocks in dry, damp and wet locations ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Threaded Hubs Cable Entry Size Threaded Hub Catalog Number IHD4-1 Color Silver Country of Origin IN Cubic Capacity 23.8 cu. in. in3 Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 2.81 in Height [Metric] 7.1374 cm Hub Size 1/2 in Hub Style Threaded Item Group 11 Item Group 2 11C Knockouts 0 Length 4.69 in Length [Metric] 11.9126 cm Number Of Outlet 4 Returnable C Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantFederal Specification W-C-586UL File No. E286881 Type Deep Universal UNSPSC 39121305 UPC 11 04226939339 UPC 12 042269393394 Width 2.81 in Width [Metric] 7.1374 cm Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 24.8 in³ Dimensions 4-9/16 in L x 2-13/16 in W x 2 in D Material Die Cast Aluminum Number of Gangs 1 Number of Outlets 4
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA002040R0003 |
| Application | Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components and terminal blocks in dry, damp and wet locations |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Threaded Hubs |
| Cable Entry Size | Threaded Hub |
| Catalog Number | IHD4-1 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Cubic Capacity | 23.8 cu. in. in3 |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 2.81 in |
| Height [Metric] | 7.1374 cm |
| Hub Size | 1/2 in |
| Hub Style | Threaded |
| Item Group | 11 |
| Item Group 2 | 11C |
| Knockouts | 0 |
| Length | 4.69 in |
| Length [Metric] | 11.9126 cm |
| Number Of Outlet | 4 |
| Returnable | C |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantFederal Specification W-C-586UL File No. E286881 |
| Type | Deep Universal |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 04226939339 |
| UPC 12 | 042269393394 |
| Width | 2.81 in |
| Width [Metric] | 7.1374 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 24.8 in³ |
| Dimensions | 4-9/16 in L x 2-13/16 in W x 2 in D |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 4 |