or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® IHD3-3 Deep Universal Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24.8 cu-in, 1 Gangs, 3 Outlets
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® IHD3-3 Deep Universal Weatherproof Box, Die Cast Aluminum, 24.8 cu-in, 1 Gangs, 3 Outlets
SKU150462
MFGR #IHD3-3
Your Cost: $26.1575/c($2,615.75 / c)
Preferred for more than 50 years, red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble free installation and years of superior performance.
Preferred for more than 50 years, red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble free installation and years of superior performance.
Application Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components and terminal blocks in dry, damp and wet locations ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IHD3-3 Color Silver Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.7300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.33 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.81 in Height [Metric] 7.1374 cm Length 4.69 in Number Of Outlet 3 Standard UL e28688 Standards CSA Certified, Federal Specification UL W-C-586, UL Listed Type Device Boxes, Covers & Accessories UNSPSC 39121305 UPC 11 04226939332 UPC 12 042269393325 Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Material Die-Cast Aluminum Alternate Catalog Number 7TAA002010R0011 Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Item Group 11 Item Group 2 11A Returnable C
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components and terminal blocks in dry, damp and wet locations |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IHD3-3 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.7300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.81 in |
| Height [Metric] | 7.1374 cm |
| Length | 4.69 in |
| Number Of Outlet | 3 |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | CSA Certified, Federal Specification UL W-C-586, UL Listed |
| Type | Device Boxes, Covers & Accessories |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 04226939332 |
| UPC 12 | 042269393325 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Alternate Catalog Number | 7TAA002010R0011 |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Item Group | 11 |
| Item Group 2 | 11A |
| Returnable | C |