or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® D-Pak® DAC-1-CG Type C Conduit Bodies, 1/2 in Hub, 4.3 cu-in, Aluminum, Urethane Powder Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® D-Pak® DAC-1-CG Type C Conduit Bodies, 1/2 in Hub, 4.3 cu-in, Aluminum, Urethane Powder Coated
SKU2183
MFGR #DAC-1-CG
Your Cost: $19.6169/c($1,961.69 / c)
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Application For Use with Rigid/IMC Conduit ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DAC-1-CG Connection Type NPT/Set Screw Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.01 in Length 0.01 in Number of Hubs 2 Returnable A Series A Series Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881 Sub Brand Iberville Type Type C UNSPSC 39131708 UPC 11 04226981085 UPC 12 042269810853 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 4.3 in³ Finish Urethane Powder Coated Hub Size 1/2 in Material Die Cast Aluminum Alternate Catalog Number 7TAA118430R0000 Harmonization Tariff Schedule Code 7609000000 Item Group 44 Item Group 2 44M
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Use with Rigid/IMC Conduit |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DAC-1-CG |
| Connection Type | NPT/Set Screw |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.01 in |
| Length | 0.01 in |
| Number of Hubs | 2 |
| Returnable | A |
| Series | A Series |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881 |
| Sub Brand | Iberville |
| Type | Type C |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 04226981085 |
| UPC 12 | 042269810853 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 4.3 in³ |
| Finish | Urethane Powder Coated |
| Hub Size | 1/2 in |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Alternate Catalog Number | 7TAA118430R0000 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7609000000 |
| Item Group | 44 |
| Item Group 2 | 44M |