or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot®
Red Dot® CKPM Universal Medium While In-Use Cover, 6-5/32 in L x 4-11/16 in W x 2-7/8 in D, Polycarbonate Glass
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot®
Red Dot® CKPM Universal Medium While In-Use Cover, 6-5/32 in L x 4-11/16 in W x 2-7/8 in D, Polycarbonate Glass
SKU917784
MFGR #CKPM
Your Cost: $75.0532/c($7,505.32 / c)
Red Dot® While In-Use Cover, Universal Medium, 1 Gang, 6-5/32 in Length, 4-11/16 in Width, 2-7/8 in Depth, Surface Mount, Polycarbonate Glass, Clear Glass
Red Dot® While In-Use Cover, Universal Medium, 1 Gang, 6-5/32 in Length, 4-11/16 in Width, 2-7/8 in Depth, Surface Mount, Polycarbonate Glass, Clear Glass
Alternate Catalog Number 7TAA002480R0000 Application Accepts GFCI, single, duplex or switch configurations ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CKPM Color Clear Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 10 Item Group 2 105 Knockouts 0 Length [Metric] 0.0254 cm Mounting Orientation Horizontal/Vertical Mounting Type Keyhole Number of Gangs 1 Returnable C Standard UL E11461 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688/E11461 Type Medium Non-Metallic Universal Weatherproof UNSPSC 39121304 UPC 11 04226900668 UPC 12 042269006683 Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Depth 2-7/8 in Length 0.01 in Material Non-Metallic Width 0.01 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA002480R0000 |
| Application | Accepts GFCI, single, duplex or switch configurations |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CKPM |
| Color | Clear |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 10 |
| Item Group 2 | 105 |
| Knockouts | 0 |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mounting Type | Keyhole |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | C |
| Standard | UL E11461 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688/E11461 |
| Type | Medium Non-Metallic Universal Weatherproof |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 04226900668 |
| UPC 12 | 042269006683 |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Depth | 2-7/8 in |
| Length | 0.01 in |
| Material | Non-Metallic |
| Width | 0.01 in |