or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® CKMUV Thomas & Betts 31/4 DP.VERT. WHILE IN USE
SKU425640
MFGR #CKMUV
Your Cost: $43.0607/c($4,306.07 / c)
Red Dot® code Keeper® universal while-in-use covers make it easier than ever to comply with national electrical Code® (NEC) requirements for installing receptacles in wet locations. Preconfigured for GFCI - the industry?s most common configuration - each cover ships with adapter plates to accommodate single or duplex receptacles and switches. now, contractors can handle any application they encounter without needing dozens of different covers.
Red Dot® code Keeper® universal while-in-use covers make it easier than ever to comply with national electrical Code® (NEC) requirements for installing receptacles in wet locations. Preconfigured for GFCI - the industry?s most common configuration - each cover ships with adapter plates to accommodate single or duplex receptacles and switches. now, contractors can handle any application they encounter without needing dozens of different covers.
Alternate Catalog Number 7TAA002490R0001 Application Residential-Holiday and landscape lighting, wells and sump pumps, sprinkler systems, plug-in timers, garages and patios ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CKMUV Color Silver Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 1.73 Gross Volume per Pack Metric 28.32 Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 10 Item Group 2 106 Knockouts 0 Length [Metric] 0.0254 cm Mounting Orientation Vertical Mounting Type Keyhole Number of Gangs 1 Returnable C Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688NEC Section 406.9 (B) (1), 590.4 (D) (2) Type Medium Universal Weatherproof UNSPSC 39121304 UPC 11 04226900466 UPC 12 042269004665 Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Depth 3-1/4 in Length 0.01 in Material Die Cast Aluminum Width 0.01 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA002490R0001 |
| Application | Residential-Holiday and landscape lighting, wells and sump pumps, sprinkler systems, plug-in timers, garages and patios |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CKMUV |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 1.73 |
| Gross Volume per Pack Metric | 28.32 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 10 |
| Item Group 2 | 106 |
| Knockouts | 0 |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Type | Keyhole |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | C |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688NEC Section 406.9 (B) (1), 590.4 (D) (2) |
| Type | Medium Universal Weatherproof |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 04226900466 |
| UPC 12 | 042269004665 |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Depth | 3-1/4 in |
| Length | 0.01 in |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Width | 0.01 in |