or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® CCT-1-20 Weatherproof Receptacle Cover, 4-9/16 in L x 2-13/16 in W, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® CCT-1-20 Weatherproof Receptacle Cover, 4-9/16 in L x 2-13/16 in W, Aluminum
SKU2072
MFGR #CCT-1-20
Your Cost: $33.9667/c($3,396.67 / c)
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Application Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CCT-1-20 Color Silver Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Silver Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.25 in Height [Metric] 5.7150 cm Knockouts 0 Length [Metric] 12.0650 cm Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881 Type Device Boxes, Covers & Accessories UNSPSC 39121304 UPC 11 04226935043 UPC 12 042269350434 Width [Metric] 6.9850 cm Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Length 4.75 in Material Die Cast Aluminum Width 2.75 in Alternate Catalog Number 7TAA002230R0002 Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Item Group 10 Item Group 2 10V Returnable C
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CCT-1-20 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Silver |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.25 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Knockouts | 0 |
| Length [Metric] | 12.0650 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881 |
| Type | Device Boxes, Covers & Accessories |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 04226935043 |
| UPC 12 | 042269350434 |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Length | 4.75 in |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Width | 2.75 in |
| Alternate Catalog Number | 7TAA002230R0002 |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Item Group | 10 |
| Item Group 2 | 10V |
| Returnable | C |