or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® AT-2 Type T Conduit Bodies, 3/4 in Hub, 7.3 cu-in, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® AT-2 Type T Conduit Bodies, 3/4 in Hub, 7.3 cu-in, Aluminum
SKU2050
MFGR #AT-2
Your Cost: $19.9601/ea($1,996.01 / c)
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Alternate Catalog Number 7TAA118470R0001 Application For Use with Rigid/IMC Conduit ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AT-2 Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.13 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7609000000 Height 3.88 in Height [Metric] 9.8552 cm Item Group 43 Item Group 2 43W Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Returnable A Standard UL E28688 Standards UL E28688 Listed, RoHS Compliant Sub Brand Iberville Type Conduit Body - Series A - Rigid/IMC UNSPSC 39131708 UPC 11 04226932715 UPC 12 042269327153 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Hub Size 0.75 in Material Die-Cast Aluminum For Use with Rigid/IMC Conduit Retained Stainless Steel Cover Screws Copper-free aluminum provides increased corrosion resistance Spacious, accessible wiring chamber provides a convenient location to pull conductors and make splices. Clean cover edges provide good gasket sealing Precision NPT threaded and set screw hubs allow trouble-free field installation for rigid, IMC or EMT conduit Retained deep slotted stainless steel cover screws for faster installation Retained stainless steel cover screws Smooth throats for easy wire pulling Die Cast Aluminum
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA118470R0001 |
| Application | For Use with Rigid/IMC Conduit |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AT-2 |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.13 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7609000000 |
| Height | 3.88 in |
| Height [Metric] | 9.8552 cm |
| Item Group | 43 |
| Item Group 2 | 43W |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Returnable | A |
| Standard | UL E28688 |
| Standards | UL E28688 Listed, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Iberville |
| Type | Conduit Body - Series A - Rigid/IMC |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 04226932715 |
| UPC 12 | 042269327153 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Hub Size | 0.75 in |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| For Use with Rigid/IMC Conduit |
| Retained Stainless Steel Cover Screws |
| Copper-free aluminum provides increased corrosion resistance |
| Spacious, accessible wiring chamber provides a convenient location to pull conductors and make splices. |
| Clean cover edges provide good gasket sealing |
| Precision NPT threaded and set screw hubs allow trouble-free field installation for rigid, IMC or EMT conduit |
| Retained deep slotted stainless steel cover screws for faster installation |
| Retained stainless steel cover screws |
| Smooth throats for easy wire pulling |
| Die Cast Aluminum |