or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot®
Red Dot® 2CCG Weatherproof Electric Box Cover, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot®
Red Dot® 2CCG Weatherproof Electric Box Cover, Aluminum
SKU2076
MFGR #2CCG
Your Cost: $38.5484/c($3,854.84 / c)
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Application Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2CCG Color Silver Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Aluminum Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 12.5476 cm Mounting Type Surface Number of Gangs 2 Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688 Type Weatherproof UNSPSC 39121304 UPC 11 04226935057 UPC 12 042269350571 Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Length 4.94 in Material Die Cast Aluminum Width 1.00 in Alternate Catalog Number 7TAA002290R0001 Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Harmonization Tariff Schedule Code 7907006000 Item Group 10 Item Group 2 10X Knockouts 0 Returnable C
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2CCG |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 12.5476 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 2 |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688 |
| Type | Weatherproof |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 04226935057 |
| UPC 12 | 042269350571 |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Length | 4.94 in |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Width | 1.00 in |
| Alternate Catalog Number | 7TAA002290R0001 |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907006000 |
| Item Group | 10 |
| Item Group 2 | 10X |
| Knockouts | 0 |
| Returnable | C |